RADIO DLA CIEBIE RADIO DLA CIEBIE

LEŚNIKIEM BYĆ. O ZAWODZIE LEŚNIKA

Z Łosiem przez las – Nadleśnictwo Radzyń Podlaski cz.3

Aby zostać leśnikiem, wcale nie trzeba mieć wstecz kilku pokoleń leśników w historii swojej rodziny. Choć rzeczywiście zdarza się to często, ale pewnie równie często bywają inne powody, że młody człowiek decyduje się na pracę w polskich lasach. Prawie zawsze jednak sprawdza się zasada, że zanim zapadnie postanowienie co do wyboru tej profesji, wcześniej jakiś kontakt z przyrodą był.

Wychował się w Lublinie, ale na wakacje jeździł do rodziny, do dziadków, gdzie spędzał całe dnie na spacerach, zbieraniu grzybów, przygotowywaniu drewna na opał i poznawaniu lasu. To zaowocowało ogromnym przywiązaniem, miłością do przyrody, a z takiego poziomu uczuciowego droga do zawodu leśnika jest niedaleka. Co nie znaczy, że łatwa,  poziom nauki w Technikum Leśnym w Biłgoraju bowiem – jak wspomina po latach – był bardzo wysoki.

Jak przebiegał długoletni proces wychowawczy w domu rodzinnym poprzez kontakt z przyrodą? Co  bezpośrednio spowodowało chęć nauki leśnictwa?  Jak przebiega na co dzień życie leśnika, który poznał niemal wszystkie już szczeble zawodowej kariery?

Gość programu:

- Leszek Gajuś, nadleśniczy Nadleśnictwa Radzyń Podlaski

Link do audycji:

https://www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-01-10-2021/