RADIO DLA CIEBIE RADIO DLA CIEBIE

LEŚNA KOLEJKA WĄSKOTOROWA PRZY NADLEŚNICTWIE

Z Łosiem przez las – Nadleśnictwo Janów Lubelski cz.3

Nieduży skansen leśnej kolei wąskotorowej w Janowie Lubelskim to dziś atrakcja turystyczna  i częścią historycznej przeszłości Lasów Janowskich.

Jej początki sięgają roku 1941, kiedy to  okupant niemiecki na obszarze Lasów Janowskich wybudował leśną kolejkę wąskotorową. Służyła ona Niemcom do szybkiego i na dużą skalę wywozu drewna z lasów Puszczy Solskiej. Budową kolejki zarządzał polski inżynier o nazwisku Sieradzki, a pracowali przy niej mieszkańcy okolicznych miejscowości i wiosek. Kolejka była ważna z punktu widzenia rabunkowej gospodarki, jaką Niemcy prowadzili na obszarach okupowanych oraz w Generalnym Gubernatorstwie, do którego należały obszary Lasów Janowskich. Nie dziwią więc też zapisy historyczne, mówiące o tym, że polska partyzantka próbowała sabotować działalność niemiecką w lasach. Niemniej, jak zauważają goście programu, dla  ludności polskiej kolejka byłą po prostu miejscem pracy.

Leśna kolejka wąskotorowa działała jeszcze przez wiele lat po wojnie.  Stopniowo jednak, wraz ze zmianą metod transportowania drewna z lasu, wygaszano ją.  Zarówno stary jak i ten nowocześniejszy tabor kolejowy został zmagazynowany we wsi Szklarnia, a w latach późniejszych przeniesiono go do Janowa Lubelskiego.

Goście programu:

- Waldemar Kuśmierczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Janów Lubelski

- Andrzej Wediuk, st. specjalista w Nadleśnictwie Janów Lubelski

Link do audycji:

https://www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-nadlesnictwo-janow-lubelski-cz-3/