RADIO DLA CIEBIE RADIO DLA CIEBIE

JESIEŃ W SZKÓŁCE LEŚNEJ „KOŁACZE”

Z Łosiem przez las – Nadleśnictwo Włodawa cz.2

Wędrówkę z mikrofonem rozpoczęliśmy od pokazania i opowieści o  nowej infrastrukturze szkółki leśnej.

Jesień w szkółce to jeszcze czas wydawania gotowych sadzonek, wyhodowanych w kończącym się sezonie. W tym okresie również trwają podsumowania, m.in. tzw. ocena udatności – wynika z niej, że szkółkarstwo w Nadleśnictwie Włodawa miało dobry sezon.

W szkółce leśnej jesienią wysiewane są wszystkie gatunki drzew i krzewów liściastych, szczególnie dębu szypułkowego i bezszypułkowego, klonu, jaworu i lipy. Ponadto, wysiewane są gatunki tzw. domieszkowe, jak np. głogu, kaliny, dzikiej róży, tarniny, dzikich jabłoni i gruszy.

Wprawdzie prognozowanie pogody nie jest zawodowym zadaniem leśników, ale znając i obserwując na bieżąco zachodzące zmiany klimatyczne, mogą oni nieco powiedzieć, jak np. to, iż na razie mieliśmy w tym roku dość wysoką temperaturę, jak na porę jesienną. Co ważniejsze jednak, nie jest tak sucho, jak w latach poprzednich, co sprawia, iż roślinność może korzystać z wilgotności na niezłym poziomie. Niemniej, w części gruntowej szkółki leśnej, przykrycie obsianych pól samą włókniną – gdyby np. wystąpiły siarczyste mrozy – może nie wystarczyć, dlatego też tak bardzo zawsze jest potrzebna naturalna pokrywa śnieżna.

 

 

Gość programu;

- Barbara Lach, leśniczy – szkółkarz w Leśnictwie Szkółkarsko – Nasiennym

 

Link  do audycji:

 https://www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-nadlesnictwo-wlodawa-cz-2