MEDIA O NAS MEDIA O NAS

ZAPROSZENIE W UROKLIWE MIEJSCA NADLEŚNICTWA SARNAKI

Sierpień sprzyja wakacyjnym wyprawom, połączonym z letnim wypoczynkiem. W prezentowanych audycjach argumentujemy, dlaczego warto wybrać się w tym czasie do lasów Nadleśnictwa Sarnaki a także odwiedzić znajdujące się obok nich – obiekty turystyczne; zarówno te leśne jak i prowadzone przez osoby prywatne, jak choćby „Dwór Zabuże”.

Audycja 1 – Wyjaśniamy, co szczególnego charakteryzuje Nadleśnictwo Sarnaki, podlegające pod RDLP w Lublinie , a położone w całości na terenie województwa mazowieckiego? Wymaga to m.in.  stałej współpracy leśników, przyrodników, samorządowców i np. służb ochrony przeciwpożarowej – w obu województwach jednocześnie. Przypominamy też ciekawą historię obecnej siedziby nadleśnictwa, zlokalizowanej w zabytkowym dworze, wokół którego  powstał  ciekawy kompleks edukacyjny.  Przy okazji mowa też o bieżących problemach, z którymi stykają się leśnicy, jak choćby walce  z kornikiem ostrozębnym .

Link do audycji

Audycja 2Tym razem zapraszamy słuchaczy na wyprawę nad  miejscami „dziką” rzekę Bug. Gość programu charakteryzuje nie tylko rzekę o  nieregularnych i miejscami dzikich brzegach, ale też lasy wzdłuż niej zlokalizowane. Usłyszymy o tym,  jakie  lasy rosną na  wysokich skarpach, gdzie dotykają bezpośrednio rzeki,  a jakie  zaś na terenach bardzie podmokłych.  Skorzystamy też z przeprawy promowej przez Bug we wsi Zabuże, przeprawiając się na drugi brzeg do Mielnika. Odwiedzimy pobliskie gospodarstwa agroturystyczne.

Link do audycji

Audycja 3 – Wyjaśnimy czym jest i na czym polega – mała retencja w lasach? Na przykładzie Nadleśnictwa Sarnaki powiemy o różnych jej aspektach. Retencja w lesie to m.in.  element zabezpieczenia przeciwpożarowego, ale i turystyka. Najczęściej bowiem zbiorniki retencyjne położone są w miejscach atrakcyjnych, do których – o ile są  sprzyjające ku temu  warunki w postaci infrastruktury – wycieczkowicze chętnie zaglądają.

Link do audycji

Goście programów: Andrzej Wybranowski - nadleśniczy Nadleśnictwa Sarnaki; Tadeusz Charkiewicz – st. specjalista SL;  Marek Charkiewicz – specjalista ds. gospodarki leśnej,  Jerzy Siudewicz i Henryk Dzwonnik – przewoźnicy na promie przez Bug, Renata Wojcieszuk z Dworu Zabuże oraz Lucyna Paździor – z gospodarstwa agroturystycznego w Płoskowie Kolonii ( gm. Sarnaki).