MEDIA O NAS MEDIA O NAS

Z MIKROFONEM W MŁODNIKU

„Z Łosiem przez las” – Nadleśnictwo Biała Podlaska cz.2

Młodnik (nazywany też zagajnikiem) to taka faza rozwoju uprawianego drzewostanu, która obejmuje młode pokolenie drzew, zazwyczaj różnego gatunku, choć w zamyśle leśników i według planu rządzenia lasu, na danym obszarze ma rosnąć głównie ten jeden, wybrany gatunek, np. dąb. Młodnik może być z nasadzenia sztucznego (z sadzonek) lub z wysiewu naturalnego. Ten pierwszy, a więc pochodzący ze specjalnie wyprodukowanych sadzonek, ze względu na potrzebę produkcji drewna jak najlepszej jakości, jest korzystniejszy – taka uprawa lepiej się udaje.

O młodniku mówimy od chwili osiągnięcia tzw. zwarcia (zetknięcia się koron) drzewek do czasu rozpoczęcia się wydzielania (obumierania sztuk najsłabszych), czyli wejścia drzew w fazę tyczkowiny. Umownie okres ten określa się na 20.–25. rok życia drzewostanu. Od samego początku jednak, od nasadzenia, taki nowy las wymaga różnej pielęgnacji – w zależności od wieku młodnika.

Czym jest młodnik?  Jak się go pielęgnuje?  Jak wysokie muszą być drzewa, aby można było z młodnika korzystać, np. zbierając runo leśne oraz o zwierzynie, która w naturalny sposób „nawiedza” młodnik, ale często niszczy go, nadmiernie żerując w poszukiwaniu pokarmu. O tym wszystkim mowa w audycji, na przykładzie młodnika w leśnictwie Szadek.

Gość programu:

- Krzysztof Senczyk, inżynier nadzoru

Link do audycji:

https://www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-27-08-2021/