MEDIA O NAS MEDIA O NAS

Z Łosiem przez las

Nadleśnictwo Sarnaki - 24 sierpnia – cz.4

Red. Piotr Łoś po raz kolejny odwiedził Nadleśnictwo Sarnaki, tym razem po to by rozmawiać m.in. o jego specyfice.

Dlaczego nadleśnictwo jest specyficzne? Znajduje się w strukturze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, a położone jest w całości na terenie województwa mazowieckiego. Wymaga to stałej współpracy przyrodników, samorządowców i np. służb ochrony przeciwpożarowej w obu województwach jednocześnie. Siedzibą nadleśnictwa, mającego ok. 1000 km kw. powierzchni są Sarnaki, a konkretnie XIX-wieczny dwór, wybudowany dla rodziny Podczaskich, który – po przejęciu go przez Lasy Państwowe – w latach dwutysięcznych został wyremontowany i dostosowany do potrzeb leśników. Wokół dworu, oprócz starych, pamiętających Podczaskich i Przesmyckich drzew, rosną też nowe rośliny, często egzotyczne gatunku, nasadzone w czasie, gdy wieloletnim nadleśniczym był śp. Jan Okruch. Obecny szef jednostkiAndrzej Wybranowski przyznaje, że poza prowadzeniem bieżącej  gospodarki leśnej i edukacją, jego praca koncentruje się także na sprawnym kontynuowaniu tego, co zrobili w tym nadleśnictwie poprzednicy.

Bieżące problemy bywają jednak dokuczliwe, jak np. gradacja kornika ostrozębnego. Jedynym sposobem walki z nim – już po zaatakowaniu – jest wycinka uszkodzonych drzew, po to, aby ratować pozostałe.

W audycji mowa także o ciekawym sposobie prowadzenia edukacji leśnej w kompleksie edukacyjnym, znajdującym się obok siedziby nadleśnictwa i parku dworskiego.

Gośćmi programu byli: nadleśniczy  Andrzej Wybranowski oraz Marek Charkiewicz, specjalista ds. gospodarki leśnej.

Link do audycji