MEDIA O NAS MEDIA O NAS

PRZEDWIOŚNIE I WIOSNA W SARNACKICH LASACH

Z Łosiem przez las – Nadleśnictwo Sarnaki cz.1

W audycji porozmawiamy o oznakach wiosny w lesie, na przykładzie kompleksu leśnego w sąsiedztwie szkółki leśnej w Leśnictwie Zabuże.

Wiosna w tym roku wyraźnie opóźniła się i  pod koniec pierwszej połowy maja,  była  na etapie tzw. pierwiośnia. Innymi słowy, jest to czas przedwiośnia, który doskonale obserwują leśnicy. Tegoroczne, krótkie ale intensywne opady śniegu i niskie  temperatury  nie wyrządziły większych szkód w przyrodzie. Dzięki  nim gleba jest wystarczająco wilgotna. To, że roślinność zaczyna dopiero kwitnąć, wiąże się ze zbyt, jak na tę porę roku, niską temperaturą i brakiem światła. Ostatnie słoneczne dni sprawiły jednak, że rośliny, wymagające właśnie takich warunków, czyli głównie ciepła i słońca, przyspieszyły kwitnienie.

Na obszarze Leśnictwa Zabuże, w okolicach szkółki leśnej, pojawiły się takie kwiaty jak np. pierwiosnek lekarski, widoczny na obrzeżach kompleksów leśnych, zawilec żółty i zawilec gajowy, ziarnopłon wiosenny i inne. Znany i zwiastujący wiosnę wawrzynek wilczełyko już przekwita i powoli będzie budował swoje zielone owoce, z czasem czerwieniejące. Są już fiołki, a pełną swą krasę prezentuje też  czeremcha, z charakterystycznymi białymi kwiatami i intensywnym miodowym zapachem.

Gość programu;

- Tadeusz Charkiewicz, st. specjalista Służby Leśnej

Link do audycji:

 https://www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-nadlesnictwo-sarnaki-cz-1-2/