MEDIA O NAS MEDIA O NAS

OGRÓD EDUKACYJNY PRZY NADLEŚNICTWIE

Z Łosiem przez las – Nadleśnictwo Radzyń Podlaski cz.3

Zaprosimy na ciekawą opowieść, dotyczącą tworzenia ogrodu edukacyjnego. Powstał on z potrzeby rozwinięcia działań edukacyjnych (głównie dla dzieci i młodzieży), ale jest też ułatwieniem w pracy leśników – edukatorów. Na miejscu mają bowiem namiastkę lasu oraz uprawy wielu różnych roślin, rosnących w środowisku leśnym, a poprzez wybór konkretnych gatunków, charakteryzującą różnorodność gatunkową Nadleśnictwa Radzyń Podlaski.

Ogród edukacyjny  przy siedzibie nadleśnictwa,  składa się z terenu, na którym króluje przyroda, ale też powstał nowocześnie wyposażony  pawilon edukacyjny. Świerki rosły tam już od dawna (jak też tzw. dąb papieski), ale sadzonki sosny czy dębu będą rosnąć na oczach kolejnych pokoleń uczniów radzyńskich szkół. Obok lasu „w pigułce” rozmieszczone zostały też tablice, opowiadające w przystępny sposób o tym, jak rośnie las, jak się go pielęgnuje oraz dlaczego drzewa, po uzyskaniu wieku rębności, są wycinane. Wątek gospodarczego znaczenia lasu jest bowiem równie ważny, jak i ochronny.

Budynek edukacyjny, postawiony na solidnych fundamentach, ale wybudowany z drewna, będzie służył do zajęć, spotkań, wykładów. Cały teren ogrodu jest dostępny  również dla mieszkańców Radzynia Podlaskiego.  Oczekiwali oni od Nadleśnictwa, że obszar ten, dotychczas słabo lub wcale nie wykorzystywany, stanie się miejscem spacerów, odpoczynku i bliskiego kontaktu z naturą.

Goście programu:

- Robert Staroń, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Radzyń Podlaski

- Katarzyna Mirosław, specjalista SL ds. ochrony lasu i edukacji leśnej

Link do audycji:

https://www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-nadlesnictwo-radzyn-podlaski-cz-3-3/