MEDIA O NAS MEDIA O NAS

ODNOWIENIA NATURALNE W NADLEŚNICTWIE

Z Łosiem przez las – Nadleśnictwo Radzyń Podlaski cz.1

W pierwszej z nich red. Piotr Łoś podjął temat odnowień i zalesień; w tym odnowień naturalnych w nadleśnictwie. Po ostatnich opadach deszczu sytuacja w lasach nieco się poprawiła. Niemniej jednak są szkody, które na początku wiosny spowodowała susza, występująca na terenach, na których prowadzone były odnowienia i zalesienia. Jak mówią leśnicy – na tym poziomie, mimo strat, można jeszcze uratować nowe nasadzenia poprzez podmianę sadzonek, których  większa ilość przygotowywana jest w szkółce leśnej „Borowe”.

Jednym z podstawowych (obok sosny) gatunków drzew, jakimi obsadzane są tereny odnowieniowe w Nadleśnictwie Radzyń Podlaski, jest dąb. Jak mówiliśmy we wcześniejszych audycjach, materiał siewny tego gatunku jest uzależniony od urodzaju: gdy jest doskonały, przygotowywany jest odpowiedni zapas, wykorzystywany do zasiewów w latach, gdy żołędzi jest mniej.

Jak zawsze, leśnicy przypominają, że wycięcie lasu na jakimś obszarze nie oznacza jego likwidacji. Według odpowiednich przepisów oraz w ramach planu urządzenia lasu,  mają oni czas, aby dokonać odnowienia, czyli nowych nasadzeń na danym obszarze. A odnawiać las mogą metodą naturalną oraz sztuczną; o czym mowa w programie.

 

Gość audycji:

- Robert Staroń, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Radzyń Podlaski

 

Link do audycji