MEDIA O NAS MEDIA O NAS

NADLEŚNICTWO PARCZEW – RÓWNOLATEK NIEPODLEGŁEJ

O historii Nadleśnictwa Parczew 6 lipca w „Radiu dla Ciebie”

W pierwszej audycji przypomniane zostały tradycje nadleśnictwa sięgające początków XIX w., kiedy to na obszarze dawnych borów królewskich zostało utworzone Leśnictwo Parczew. W 1841 r. było ono jednym z trzech rządowych leśnictw guberni podlaskiej z siedzibą w Siedlcach. Przed wybuchem I wojny światowej jednostka zlokalizowana była w niewielkiej wsi Makoszka. Po odzyskaniu niepodległości to właśnie w Makoszce ulokowano polskie już Nadleśnictwo Parczew.

 

Usłyszymy m.in. o eksploatacji Lasów Parczewskich przez Niemców przed rokiem 1918; znacznym uszczupleniu zasobów leśnych i dużą przestrzenią  zrębów do zalesienia. Mowa też  o likwidacji zaszłości w okresie międzywojennym. Ciekawostką będzie przypomnienie sposób korzystania z lasów w tym okresie: wypasaniu krów w lasach, rolnym użytkowaniu zrębów i funkcjonowaniu smolarni. Przypomniane zostanie znamienne „wpisanie” się Lasów Parczewskich w historię w czasie II wojny światowej, począwszy od kampanii wrześniowej 1939r.

 

O tym wszystkim opowie gość programu - Rafał Zubkowicz z DGLP, pochodzący z Podlasia pasjonat leśnej historii, współautor  powstającej monografii Nadleśnictwa Parczew.

 

 

Link do audycji