MEDIA O NAS MEDIA O NAS

NADLEŚNICTWO I KSOPIT – WSPÓLNIE W OCHRONIE PRZYRODY I ZACHOWANIU TRADYCJI

Po raz kolejny red. Piotr Łoś odwiedził z mikrofonem Nadleśnictwo Międzyrzec. 18 maja na antenie Polskiego Radia RDC „Radia dla Ciebie” wyemitowana został audycja poświęcona współpracy Nadleśnictwa i Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji.

To już dziesięć lat doświadczeń; porozumienie o współpracy Nadleśnictwa Międzyrzec i KSOPiT podpisane zostało 11 kwietnia 2008r. Zakłada ono realizację wspólnych celów: organizowanie akcji dotyczących ochrony przyrody, udział w edukacji leśnej i ekologicznej społeczeństwa, współdziałania z administracją leśną, strażą leśną, strażą pożarną i policją. Podkreśla także obecność konnych patroli na terenie nadleśnictwa oraz podejmowanie wspólnych działań upowszechniających walory przyrodnicze, turystyczne i historię regionu.

Andrzej Nowak, komendant Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji przypomniał historię powstania stowarzyszenia; w tym m.in. historię szabli znalezionej w międzyrzeckim lesie, którą „pasowani” są nowi członkowie- KSOPiT. Wiele miejsca w opowieści zajmują działania, podejmowane wspólnie z leśnikami, przede wszystkim zaś  z Nadleśnictwa Międzyrzec, które jest dla KSOPiT – „garnizonowym”.

Z kolei Adam Szulik, sekretarz Nadleśnictwa Międzyrzec,  przypomniał historię powstania ścieżki rowerowej,  biegnącej przez międzyrzeckie lasy, m.in. w okolicy rezerwatu przyrody „Liski” i kończącej się przy stanicy żeglarskiej Żwirownia. Jej otwarcie w 2007r połączone zostało z nadaniem imienia prof. Bolesława Hryniewieckiego, słynnego polskiego botanika i pedagoga, urodzonego w Miedzyrzecu Podlaskim – dębom pomnikowym. W uroczystym otwarciu ścieżki uczestniczyła oczywiście Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji.

Zapraszamy! Posłuchajcie!

Link do audycji