MEDIA O NAS MEDIA O NAS

GŁUSZEC W LASACH JANOWSKICH

Z Łosiem przez las – Nadleśnictwo Janów Lubelski cz.5

Głuszce – leśne kuraki żyją w naszym kraju w zaledwie kilku izolacyjnych ostojach – w Puszczy Solskiej i  Lasach Janowskich, w Puszczy Augustowskiej, Borach Dolnośląskich oraz w Karpatach.

 

Niestety, wiadomo, iż ptak  ten  należy do gatunków zagrożonych wyginięciem, w związku z tym trwają różnego rodzaju prace badawczo-naukowe, pozwalające lepiej rozpoznać głuszca oraz poprawić stan liczebny jego populacji. W takim właśnie projekcie („Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej”), rozpoczętym w 2018r , uczestniczy Nadleśnictwo Janów Lubelski (wraz z Nadleśnictwami w Józefowie i Biłgoraju) z RDLP w Lublinie.

 

Jednym z bieżących, trudnych, ale i radosnych etapów projektu było tzw. wsiedlenie kuraków na teren Nadleśnictwa Janów Lubelski. Ptaki, o wdzięcznych imionach Tola, Bolek i Lolek, żyją  już w naturalnych warunkach, a leśnicy spodziewają się powoli przychówku.

 

W audycji mowa m.in. o tym, jak wyglądało sprowadzenie głuszców z Leżajska do Nadleśnictwa Janów Lubelski, jak zachowują się ptaki w nowych warunkach i co wiemy o ich pochodzeniu genetycznym.

 

Goście programu:

- Waldemar Kuśmierczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Janów Lubelski

- Ewa Flis-Martyniuk, st. specjalista SL ds. ochrony przyrody

 

Link do audycji