MEDIA O NAS MEDIA O NAS

DRONY I ICH WYKORZYSTANIE W LEŚNICTWIE

„Z Łosiem przez las” – Nadleśnictwo Sarnaki cz.3

W audycji usłyszymy o  wykorzystaniu dronów w leśnictwie, na przykładzie lasów nadbużańskich na obszarze Nadleśnictwa Sarnaki.

Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne (unoszące w górę np. urządzenia multimedialne – aparaty fotograficzne i kamery), już nie tylko są  popularne wśród amatorów np. fotografii, ale coraz częściej służą różnym fachowcom do wspomagania ich w codziennej pracy. Tak jest z leśnikami, którzy po nie sięgają coraz śmielej.

Drony są wykorzystywane są  przede wszystkim do robienia profesjonalnych zdjęć powierzchni leśnych, które potem są ogromnie przydatne przy sporządzaniu różnego rodzaju map leśnych. Dzięki obrazom z drona łatwiej jest policzyć zwierzynę, wymierzyć powierzchniowo jak i wagowo straty, które np. wyrządzają zwierzęta leśne na polach rolników. Leśnicy, pasjonujący się fotografią mogą również za pomocą drona realizować swoje artystyczne pomysły.

Aby operować (pilotować) dronem, trzeba jednak mieć pewną sprawność, wypracowaną treningiem, przydaje się wyobraźnia przestrzenna. Zważywszy na fakt, iż przestrzeń lotu maszyny jest publiczna – równie ważna jest znajomość szczegółowych przepisów prawa, w tym prawa lotniczego oraz uwarunkowań technicznych.

O wykorzystaniu dronów w pracy leśnika mówił:

- Grzegorz Jakimiuk, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Sarnaki

Link do audycji:

https://www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-nadlesnictwo-sarnaki-cz-3/