MEDIA O NAS MEDIA O NAS

„Łosiowisko” w Radiu dla Ciebie – 16 września - leśne dyskusje i pasje

Leśnym dyskusjom i prezentacji pasji leśników poświęcone zostało kolejne „Łosiowisko”, autorska audycja przygotowywana przez red. Piotra Łosia.

Audycję zapoczątkowała rozmowa na temat produkcji sadzonek; zarówno w szkółkach polowych jak i w kontenerowych. Sadzonki drzew i krzewów, które powstały w szkółkach polowych są bardziej odporne na zmiany pogodowe, bo urodziły się w naturalnych warunkach. Wytworzenie ich jest również tańsze. Zwolennicy szkółek kontenerowych mówią natomiast, iż ich sadzonki są większe, bardziej wyrośnięte, a uprawy leśnego młodnika, powstałe z tych sadzonek, nie wymagają intensywnej pielęgnacji. Sprawę rozwiązują jednak zapisy decyzyjne Lasów Państwowych, które mówią o tym, iż w szkółkach kontenerowych produkuje się tylko 10% sadzonek; większość zaś, czyli 90% to sadzonki produkowane  w szkółkach tradycyjnych – polowych. W  audycji dwugłos: Bazyl Kondraciuk, leśniczy ze szkółki leśnej „Zabuże” w Nadleśnictwie Sarnaki oraz Barbara Lach, leśniczy ze szkółki „Kołacze” w Nadleśnictwie Włodawa.

W drugiej części programu  o swoich ornitologicznych pasjach opowie Bogusław Kościan, podleśniczy leśnictwa Kisielew. Z kolei Dariusz Wasiluk, leśniczy w leśnictwie Huszlew wprowadza w tajniki wiedzy entomologicznej. Obaj leśnicy – pasjonaci pracują w Nadleśnictwie Sarnaki.

 

Link do audycji