AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Zwalczali szkodnictwo leśne

Z uwagi na nadchodzącą wiosnę strażnicy leśni z terenu lubelskiej dyrekcji LP prowadzili działania pod kryptonimem „Kłusownik 19”.

Zakończenie sezonu łowieckiego i zmniejszona obecność myśliwych w łowiskach sprzyja zwiększonej aktywności kłusowników. Niestety, dla wielu z nich skłusowana bezprawnie zwierzyna jest niezwykle atrakcyjnym kąskiem, który później może znaleźć się na świątecznym stole. W celu walki z tym procederem została zainicjowana akcja „Kłusownik 19”.

Przez dwa tygodnie wzmożone patrole Straży Leśnej, we współpracy z terenową służbą leśną i pracownikami służb mundurowych, penetrowały tereny leśne w poszukiwaniu wszelkich przypadków kłusownictwa. Przy okazji podjętych działań patrolujący zwracali uwagę także na inne przejawy szkodnictwa leśnego.
W okresie od 16 do 31 marca br., strażnicy leśni z nadleśnictw RDLP w Lublinie podjęli 154 interwencje poddając kontroli 266 pojazdów oraz 302 osoby. Udało im się zarejestrować dwa przypadki kłusownictwa natrafiając na pozostawione w lesie wnyki i potrzaski. Jeszcze przed rozpoczęciem akcji „Kłusownik 19” strażnicy leśni z Nadleśnictwa Sobibór podjęli działania we współpracy z Komendą Powiatową Policji we Włodawie, które pozwoliły ustalić dane sprawcy kłusownictwa. Sprawa będzie miała swój finał w sądzie, gdzie sprawcom popełnionych czynów może grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności (o tym pisaliśmy w artykule…tutaj) – tłumaczy Jerzy Reja, główny specjalista SL ds. Straży Leśnej. W jego opinii niewielka liczba odnotowanych przypadków kłusownictwa nie oznacza, że nie ma już amatorów nielegalnego pozyskiwania zwierzyny. –Ilość przypadków kłusownictwa świadczy o tym, że nie jest to już działalność podejmowana na taką skalę jak kiedyś. Jednak z pewnością jest to w dalszym ciągu poważny problem, z którym musimy się mierzyć na co dzień w ramach zwalczania szkodnictwa leśnego – tłumaczy.

Martwić może liczba pozostałych przypadków szkodnictwa leśnego zarejestrowanych podczas prowadzonych działań terenowych. Strażnicy leśni z nadleśnictw lubelskiej dyrekcji LP stwierdzili aż 18 kradzieży drewna, 6 przypadków zaśmiecania lasu oraz 7 – związanych z kradzieżą mienia. Podczas akcji zastosowano 58 pouczeń oraz nałożono 18 mandatów na łączną kwotę 2400 zł. W większości przypadków dotyczyły one nieuprawnionego korzystania z lasu.