AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Zjednoczyli siły w trosce o czyste lasy

Dużym zainteresowaniem cieszyły się akcje sprzątania terenów leśnych współorganizowane w ostatni weekend przez nadleśnictwa Puławy i Kraśnik.

Mimo kilkudziesięciu tysięcy złotych, które każdego roku Nadleśnictwo Puławy przeznacza na uprzątanie i wywóz śmieci, problem stert odpadów pozostawianych przez osoby przemierzające puławskie lasy jest nadal aktualny. Różnego rodzaju pozostałości nie tylko szpecą leśny krajobraz, lecz także stanowią zagrożenie dla środowiska przyrodniczego. Opór temu zjawisku postanowiła dać pani Patrycja Garlej-Kitka, która wyszła z inicjatywą społeczną Rodzinnego sprzątania lasów pod wymownym hasłem „Zamień gadanie w działanie”.

Miejscem rodzinnego sprzątania był teren Leśnictwa Wronów, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie miasta. Jego obszar jest narażony na  powstawanie dzikich wysypisk śmieci z uwagi na duże natężenie ruchu i rzesze spacerowiczów przemierzających okoliczne ścieżki. Organizatorzy zadbali o worki na śmieci, rękawiczki i mapki terenu, a na uczestników czekały również torby z upominkami ufundowanymi przez Nadleśnictwo oraz drobny poczęstunek.
Mimo niekorzystnej aury w naszej wspólnej inicjatywie wzięło udział ponad 50 osób, wśród których były zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli. Każdemu przyświecał jeden cel – aby nasze lasy były czystsze. Dwie godziny porządkowania wystarczyły, aby wypełnić po brzegi ponad 40 worków o pojemności 120 litrów, dzięki czemu z naszych lasów zniknęło przeszło 5 metrów sześciennych odpadów – wyjaśnia specjalista SL w Nadleśnictwie Puławy, Marzena Puzio wyrażając nadzieję, że podjęte działania posłużą za dobry przykład do naśladowania dla innych, którym leży na sercu dobro ojczystej przyrody.

Miniony weekend stał pod znakiem sprzątania lasów nie tylko dla leśników z Nadleśnictwa Puławy, lecz także dla pracowników Nadleśnictwa Kraśnik, którzy zorganizowali wspólną akcję razem z tamtejszą Miejską Ochotniczą Strażą Pożarną, kraśnickim Centrum Kultury i Promocji oraz firmą Ekoland zajmującą się odbiorem odpadów komunalnych.
Sprzątaliśmy lasy wokół Kraśnika Fabrycznego, zarówno te, które znajdują się w zarządzie naszego nadleśnictwa, jak i miejskie tereny leśne „Słonecznej Polany”. Cieszymy się, że do naszej inicjatywy przyłączyło się ponad 100 osób – zarówno tych najmłodszych jak i starszych mieszkańców Kraśnika i okolic. Dzięki ich zaangażowaniu wiosenne przebudzenie przyrody, które możemy obserwować w lasach będzie mogło jeszcze bardziej zachwycać wszystkich odwiedzających te tereny – podsumowuje zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kraśnik, Michał Kosikowski. 

Warto dodać, że uczestnikom wydarzenia udało się zebrać aż 2,5 tony śmieci i różnego rodzaju odpadów, które zalegały w leśnych ostępach wokół miasta.