AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Zielonym do góry

Tysiące posadzonych dębów szypułkowych przyniosła akcja „Posadź swoje drzewo”, która po raz szósty odbyła się w ostatnich dniach tygodnia w Nadleśnictwie Lubartów.

W piątek do posadzenia nowego pokolenia lasu zgłosiło się ponad 300 uczniów wraz z nauczycielami, z 13 szkół z naszego regionu. Natomiast w sobotę w akcji wzięło udział ponad 250 osób, w tym rodziny z dziećmi, młodzież, miłośnicy rowerów, seniorzy. Łącznie posadzono ponad 2 ha lasu wykorzystując do tego 10 tys. sadzonek dębu szypułkowego.

Uczestników akcji przywitali: nadleśniczy Nadleśnictwa Lubartów – Piotr Kiszczak oraz zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej – dr inż. Mirosław Waniewski, który w imieniu dyrektora RDLP w Lublinie dr inż. Marka Kamoli zabrał głos.

Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tej akcji. Coś takiego jest w człowieku, którzy żyje i docenia przyrodę oraz las, że budzi się w nim wraz z wiosną instynkt, żeby posadzić coś w swoim otoczeniu - najlepiej drzewo. A następnie będzie mógł podziwiać jak rośnie. W tym roku lubelska dyrekcja obchodzi 75-lecie swoje istnienia. Lasów na Lubelszczyźnie, kiedy powstała dyrekcja było niespełna 290 tys. ha, natomiast teraz RDLP w Lublinie zarządza gruntami o powierzchni 426 tys. ha. Niemal o 1/3 wzrosła powierzchnia naszych lasów. Jest to powód do dumy. Świadczy to też o tym, że wszyscy razem przykładamy troskę do tego, żeby nasza ojczyzna była coraz bogatsza w lasy. Życzę wszystkim uczestnikom akcji miłego spędzenia czasu w lesie i wytrwałości w sadzeniu drzew. Pamiętajcie - sadzimy zielonym do góry.

Zastępca dyrektora przypomniał również, że w tym roku lubelscy leśnicy zaplanowali odnowić ponad 3100 ha lasu, wykorzystując do tego ponad 23 mln sadzonek.

Jak przebiegała akcja? Najpierw uczestnicy wyruszyli na wcześniej przygotowane powierzchnie. Jedno z pierwszych drzewek posadzili, demonstrując prawidłową instrukcję sadzenia, nadleśniczy oraz zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej. Następnie każdy z uczestników otrzymał łopatę oraz sadzonki i rozpoczęło się wspólna akcja. Ponadto adepci sadzenia lasu mogli zwiedzić szkółkę leśną „Stróżek”, gdzie leśniczy ds. szkółkarskich Sylwia Cebula opowiedziała m.in. o tym jak powstaje las, do czego potrzebna jest szkółka, jak wygląda produkcja i opieka nad sadzonkami. A dla spragnionych wiedzy leśnej czekał namiot promocyjno-edukacyjny, gdzie oprócz konkursów i gier można było poznać odgłosy leśnych zwierząt.

Moc wrażeń i wielka satysfakcja, to uczucia, z którymi wyjechali uczestnicy akcji, szczególnie młodzi ludzie.

Akcja z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Widać, że już dla młodego pokolenia ważny jest las i przyroda. Zainteresowani chętnie biorą udział w naszym wydarzeniu, bo mogą spędzić czas na świeżym powietrzu, razem, a przy okazji dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o lesie i pracy leśnika. Kolejna akcja w Nadleśnictwie Lubartów za rok – ale już dziś zapraszamy na nią – podkreślał Leszek Gajuś, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Lubartów, inicjator akcji.

Relacja z wydarzenia w TVP3 Lublin.