AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Zanocuj w lasach lubelskiej dyrekcji

Od 1 maja miłośnicy noclegów na łonie natury będą mogli zanocować na specjalnie wyznaczonych obszarach w 425 nadleśnictwach w całej Polsce, w tym 25 z terenu RDLP w Lublinie.

Przypomnijmy, że od listopada 2019 roku Lasy Państwowe realizowały pilotażowy program skierowany do amatorów bushcraftu i survivalu. Pasjonaci tych nietypowych aktywności terenowych mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie prawa na przeszło 40 obszarach zlokalizowanych w leśnych ostępach wybranych nadleśnictw, które pełnią jednocześnie w swoich regionalnych dyrekcjach LP rolę leśnych kompleksów promocyjnych. Na obszarze RDLP w Lublinie takie miejsce było wyłącznie w granicach Nadleśnictwa Janów Lubelski.

Od 1 maja specjalne obszary umożliwiające nocleg na łonie natury będą dostępne dla odwiedzających już we wszystkich 25 nadleśnictwach lubelskiej dyrekcji. Wszelkie informacje o ich lokalizacjach zostały wprowadzone do Banku Danych o Lasach i można je znaleźć także na stronach internetowych poszczególnych jednostek w zakładce Turystyka/Program „Zanocuj w lesie”.
Mając na uwadze cenne wnioski z realizacji pilotażu, każde nadleśnictwo starało się wytyczać obszary do nocowania w sercu lasu, z dala od głównych dróg i miejsc o zwiększonym natężeniu ruchu. Z założenia są to obszary, w których każdy uczestnik programu będzie mógł poczuć prawdziwą dzikość natury i bliskość otaczającej natury. Wyznaczone powierzchnie do nocowania dają możliwość ucieczki od wielkomiejskiego zgiełku, ale jednocześnie stanowią przestrzeń do obcowania z przyrodą i lepszego poznawania procesów, które zachodzą w lesie – informuje Agnieszka Kur z Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Lublinie.  

Jakie zmiany zajdą po wejściu w życie stałego programu „Zanocuj w lesie” w stosunku do wcześniejszych regulacji projektu pilotażowego? Jeśli na nocleg na jednym obszarze zdecyduje się do dziewięciu osób – przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu – będą one mogły zanocować bez konieczności powiadamiania właściwego terytorialnie nadleśnictwa. W przypadku, gdy nocleg planuje grupa powyżej 9 osób, taki fakt należy zgłosić mailowo danemu nadleśnictwu, nie później niż na dwa dni przed planowanym noclegiem. Każde takie zgłoszenie będzie wymagało potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które będzie stanowiło oficjalne wyrażenie zgody na pobyt. Dopiero po otrzymaniu formalnej zgody, większe grupy (powyżej 9 osób) będą mogły korzystać z obszaru.

Każdy z wyznaczonych obszarów będzie posiadał stosowny regulamin zobowiązujący użytkowników do zachowania zgodnego z jego zapisami (regulamin znajduje się na stronie każdego nadleśnictwa w zakładce poświęconej programowi). Do spraw w nim nieuregulowanych stosować się będzie ustawa o lasach. Najważniejsze zakazy dotyczą: zakazu zbierania drewna, palenia ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi, wjazdu do lasu pojazdem silnikowym (również kamperami), co wynika z ustawy o lasach.

Wszystkie osoby, które zdecydują się na nocleg w leśnych ostępach powinna pamiętać, aby robić to w sposób odpowiedzialny, z szacunkiem dla lasu i jego mieszkańców. Zgodnie z zasadą Leave No Trace, która przyświeca programowi „Zanocuj w lesie”, wszyscy biwakujący powinni pozostawić zastany obszar w stanie nienaruszonym. Poza respektowaniem życia dzikich zwierząt, miłośnicy aktywnego wypoczynku w lesie, powinni również pamiętać o szacunku do pozostałych użytkowników, którzy z tych obszarów będą korzystali, czy to w tym samym czasie czy w przyszłości.

W razie jakichkolwiek pytań leśnicy z nadleśnictw RDLP w Lublinie służą pomocą i z chęcią udzielą odpowiedzi osobom zaineresowanym możliwością noclegu w leśnych ostępach.

Więcej informacji o programie „Zanocuj w lesie” można znaleźć na stronie https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie.