AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Zagłosuj na roztoczańskie szumy

Trwa 6. edycja plebiscytu „7 nowych cudów Polski" organizowanego przez miesięcznik National Geographic Traveler. O to prestiżowe wyróżnienie walczą w tym roku aż 32 niezwykłe miejsca w naszym kraju. W gronie nominowanych znalazły się roztoczańskie szumy położone w rezerwacie „Nad Tanwią" znajdującym się na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Wakacyjny plebiscyt cieszy się każdego roku dużym zainteresowaniem. Zachęcamy Polaków, aby zachwycili się Polską na nowo. Zaproponowaliśmy miejsca magiczne, niebanalne, piękne, ale nie do końca odkryte i oczywiste. Niewątpliwie roztoczańskie szumy nad Tanwią są takim miejscem  – rekomenduje główny organizator konkursu, Monika Sierpińska z wydawnictwa Burda Media.

Szumy są częścią jednego z najbardziej malowniczych szlaków na Roztoczu. Rezerwat „Nad Tanwią" powstał w 1958 r. Ten wyjątkowy obszar chroni najpiękniejsze fragmenty dolin rzek Jeleń i Tanew, z licznymi małymi wodospadami w okolicach miejscowości Rebizanty. Najcenniejszą osobliwością rezerwatu jest seria 24 wodospadów zwanych szumami, umiejscowionych na 400- metrowym odcinku rzeki. Historia niewielkich kaskad sięga okresu trzeciorzędu. Zmiany tektoniczne spowodowały powstanie skalnych uskoków, które zachowały swój naturalny stan. W rezerwacie stwierdzono występowanie ok. 40 zespołów roślinnych z chronionymi gatunkami widłaka jałowcowatego, bzu koralowego i porzeczki alpejskiej. Występują tu również rzadkie gatunki ptaków – bociana czarnego, pliszki górskiej i zimorodka.

Urok roztoczańskich szumów można podziwiać także dzięki ścieżce dydaktyczno-przyrodniczej utworzonej w 1998 r. przez Nadleśnictwo Józefów we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie. Leśnicy nie zapomnieli przy tym o bogatej przeszłości historycznej Rebizantów. Ufundowali tu pomnik upamiętniający wydarzenie z 1901 r., gdy granicę zaborów przekraczał w tej miejscowości Józef Piłsudski. W przeprawie przez rzekę Tanew pomagał mu Jan Miklaszewski – późniejszy organizator administracji lasów państwowych i szkolnictwa leśnego, rektor warszawskiej SGGW bezpośrednio przed i w czasie II wojny światowej.

Warto wziąć udział w konkursie by zwiększyć szanse roztoczańskich szumów na tytuł jednego z siedmiu nowych cudów Polski Internetowe głosowanie potrwa do końca sierpnia. Warunkiem oddania ważnego głosu jest krótkie uzasadnienie swojego wyboru. Na uczestników konkursu czekają atrakcyjne nagrody. Wyniki zostaną opublikowane na łamach październikowego numeru National Geographic Traveler zaś 14 października br., podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych World Travel Show, odbędzie się uroczysta gala podsumowująca 6. edycję plebiscytu.  

Zachęcamy do oddania głosu na roztoczańskie szumy. Aby zagłosować kliknij tutaj.

Paweł Kurzyna, RDLP w Lublinie