AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Zabiegi przyniosły zamierzony efekt

Lubelscy leśnicy podsumowali wykonanie wiosennych zabiegów agrolotniczych przeciwko chrabąszczom.

Decyzję o realizacji chemicznych zabiegów ratowniczych z wykorzystaniem techniki agrolotniczej podjęto z uwagi na zwiększone zagrożenie drzewostanów na terenie lubelskiej dyrekcji spowodowane gradacją chrabąszczowatych. Działania ochronne przeprowadzono w maju br. na powierzchni ponad 66 tys. ha obejmującej swoim zasięgiem teren 18 spośród 25 nadleśnictw RDLP w Lublinie.

Kryterium koniecznym do pomyślnego przebiegu całego przedsięwzięcia były dobre warunki atmosferyczne. –Tegoroczny maj był chłodny i deszczowy, co mocno utrudniało nam realizację prac. Gdy tylko aura się poprawiała, wykorzystywaliśmy każdą dogodną chwilę do przeprowadzenia zabiegów, dzięki czemu udało się wykonać je na wszystkich zaplanowanych obszarach – wyjaśnia Dariusz Piasecki, naczelnik Wydziału Ochrony Lasu.

Lubelscy leśnicy cieszą się z wysokiej efektywności podjętych działań. Ich skuteczność można było ocenić m.in. na podstawie monitoringu drzewostanów oraz za pomocą kontroli ilości martwych chrabąszczy znajdujących się na tzw. tackach opadowych, które sprawdzano nawet do trzech tygodni po wykonaniu oprysków.
Wykonanie zabiegów agrolotniczych było dla nas ogromnym wyzwaniem logistycznym i organizacyjnym, dlatego dziękuję wszystkim pracownikom z terenu naszej dyrekcji zaangażowanym w ich realizację. O tym, że przeprowadzone czynności ochronne przyniosły zamierzony efekt świadczy najlepiej fakt braku obecności chrabąszczy w drzewostanach, co jest dowodem na zmniejszenie liczebności populacji wyrządzającej znaczne szkody w gospodarce leśnej – podsumowuje dyrektor RDLP w Lublinie Marek Kamola.