AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Wymiana doświadczeń ze słowackimi leśnikami

Na zaproszenie Dyrektora RDLP w Lublinie Jana Kowala oraz przewodniczącego Zarządu Oddziału Lubelskiego PTL Waldemara Czajki, lubelskie lasy odwiedzili leśnicy ze Słowacji na czele z dyrektorem OZ Ŝariŝem Jozefem Krochtem.

Swój pobyt rozpoczęli od poznania Ośrodka Edukacji Ekologicznej  w Janowie Lubelskim, gdzie Waldemar Czajka przedstawił krótką prezentację multimedialną przedstawiającą historię oraz obecną strukturę organizacyjną RDLP w Lublinie wraz z podstawowymi danymi gospodarczymi. Następnie Bartłomiej Kosiarski, nadleśniczy Nadleśnictwa Janów Lubelski, przedstawił projekt ochrony głuszca w Puszczy Solskiej oraz historię restytucji żubra na terenie LKP Lasy Janowskie. Kolejnym punktem był spacer po arboretum przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej. Nie zabrakło czasu na poznanie lokalnej historii. Goście zwiedzili m.in. muzeum fotografii w Janowie Lubelskim, zapoznali się z barwną historią okolicznych terenów związaną z okresem II Wojny Światowej oraz poznali okoliczne zabytki.

Następnego dnia, na terenie Nadleśnictwa Rudnik, słowaccy leśnicy poznali zakres działalności i osiągnięcia największego w Polsce Ośrodka Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych oraz zapoznali się z produkcją szkółkarską w nowo zmodernizowanej szkółce leśnej „Pięć Stawideł”. Następnie zwiedzili Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem oraz Ośrodek garncarski w Łążku.

Ostatniego dnia pobytu nadleśniczy Nadleśnictwa Gościeradów Waldemar Kuśmierczyk przedstawił działalność jednostki oraz zapoznał gości ze sposobem produkcji sadzonek w największej szkółce kontenerowej z terenu RDLP w Lublinie. Ponadto lubelscy leśnicy przybliżyli kolegom ze Słowacji zagadnienia związane z ochroną bierną starodrzewu jodłowego w rezerwacie przyrody „Marynopole”.

Cieszę się, że kolejne zagraniczne grupy leśników tak chętnie odwiedzają nasze lasy. To okazja, aby zaprezentować zrównoważoną gospodarkę leśną prowadzoną przez Lasy Państwowe, ze stuletnią tradycją. Jest to ciekawe doświadczenie, ale i możliwość wymiany poglądów na różnych leśnych płaszczyznach – podkreślił Jan Kowal dyrektor RDLP w Lublinie.