AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Wyjazd szkoleniowy do Świeradowa-Zdroju

Na przełomie września i października pracownicy RDLP w Lublinie odwiedzili tereny Gór Izerskich i Karkonoszy. Celem wizyty było poznanie specyfiki gospodarki leśnej oraz zadań ochronnych prowadzonych w tamtym regionie kraju.

Dzięki zaangażowaniu pracowników Nadleśnictwa Świeradów oraz Karkonoskiego Parku Narodowego narada szkoleniowa była dla nas cenną lekcją przyrody nie tylko w teorii, ale także w terenie.

W pierwszym dniu narady mogliśmy zapoznać się z historią Gór Izerskich, dowiedzieć się o przyczynach klęski ekologicznej oraz o podjętych działaniach, które zahamowały negatywny wpływ czynników zewnętrznych i przywróciły tym terenom drzewostan.

Pracownicy Nadleśnictwa zaprezentowali też pomysły na podnoszenie świadomości społecznej w zakresie racjonalnego korzystania ze wszystkich funkcji lasu. Mieliśmy okazję zwiedzić ogród edukacyjny Izery Trzech Żywiołów stanowiący przykład torfowiska oraz fauny i flory Gór Izerskich. Zobaczyliśmy również jak w praktyce odbywa się pozyskanie drewna przy użyciu maszyn wielooperacyjnych na terenach górskich.

Drugi dzień szkolenia w pełni stawiał na zajęcia praktyczne w terenie. Dzięki uprzejmości Karkonoskiego Parku Narodowego poznawaliśmy przyrodę parku, sposób realizacji zadań ochronnych, a także zasady prowadzenia gospodarki leśnej i edukacji przyrodniczej.

 

Ogromne podziękowania należą się pracownikom Regionalnej Dyrekcji LP we Wrocławiu, a także Karkonoskiego Parku Narodowego za zaangażowanie oraz profesjonalizm, z jakim podeszli do przekazania naszej grupie wiedzy podczas doskonale zorganizowanych zajęć teoretyczno-praktycznych.

Anna Sternik, rzecznik RDLP w Lublinie