AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Wyjątkowe podziękowanie dla honorowych krwiodawców

Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja „Choinka dla życia” zorganizowana w całej Polsce przez Lasy Państwowe. Tylko na terenie lubelskiej dyrekcji w ciągu kilku godzin trwania tej inicjatywy darem życia podzieliło się 118 osób.

Naturalną choinkę prosto z lasu w zamian za oddaną krew można było otrzymać w przeszło 40 lokalizacjach na terenie całej Polski. Bożonarodzeniowe drzewka z lubelskich lasów czekały na honorowych krwiodawców na placu przed Centrum Spotkania Kultur, w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oraz  w oddziale terenowym RCKiK w Białej Podlaskiej.

Na terenie miasta Lublin krew w ramach akcji oddało 88 osób, a kolejne 56 w oddziale terenowym RCKiK w Białej Podlaskiej. Dzięki nim udało się zebrać aż 65 lirów krwi pełnej.

Krwi nie da się wyprodukować. Można ją uzyskać jedynie od drugiego człowieka. Dlatego tak istotne jest promowanie szczytnej idei honorowego krwiodawstwa, zwłaszcza w obliczu ogromnego zapotrzebowania na krew.
–Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom naszego szlachetnego przedsięwzięcia. Przekazane przez Lasy Państwowe drzewka świąteczne są ukłonem polskich leśników w stronę bohaterów dzielących się najcenniejszym darem życia, którzy ratując ludzkie zdrowia i życia stanowią wzór do naśladowania w zakresie niesienia bezinteresownej pomocy – podsumowuje dyrektor RDLP w Lublinie Zygmunt Byra nie kryjąc zadowolenia, że wnętrza domów i mieszkań uczestników akcji „Choinka dla życia” będą zdobiły drzewka pachnące lasem.

Więcej o akcji w materiale TVP3 Lublin oraz fotorelacji Polskiego Radia Lublin

Wysoka frekwencja jaką odnotowaliśmy podczas wczorajszej akcji „Choinka dla życia” przełoży się na wzrost stanów magazynowych grup krwi, która niezmiennie jest najbardziej pożądanym „lekiem” jakiego każdego dnia potrzebuje medycyna.
Każdy honorowy dawca i każda podarowana przez niego kropla krwi są na wagę złota, a dzięki tego typu akcjom możemy powiększać zasoby jakimi dysponują nasze punkty krwiodawstwa, choćby po to żeby zabezpieczyć je dla tych osób, które zbliżające się Święta Bożego Narodzenia spędzą nie ze swoimi bliskimi, ale w szpitalach – wyjaśnia Paweł Filip, kierownik Działu Promocji i Marketingu lubelskiego RCKiK.

Warto podkreślić, że choinki, które trafiły do honorowych krwiodawców uczestniczących w naszej akcji na terenie lubelskiej dyrekcji LP pochodziły z lasów nadleśnictw Świdnik, Biłgoraj i Biała Podlaska. Dziękujemy za pomoc w organizacji wydarzenia Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oraz Centrum Spotkania Kultur.