AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Wsłuchaj się w wiosnę

Wiosna na dobre zagościła w naszych lasach. Świadczy o tym nie tylko coraz bujniej rozkwitająca roślinność, lecz także głosy ptaków, które zwiastują nadejście tej pory roku.

Choć „jedna jaskółka wiosny nie czyni”, to na niebie możemy zaobserwować ich coraz więcej, co jednoznacznie wskazuje na to, że na dobre pożegnaliśmy zimę, a dłuższe i cieplejsze dni sprzyjają budzącej się do życia przyrodzie.

Gdy z ziemi leniwie wyłaniały się pierwsze kwiaty, do Polski powróciły żurawie, które uważa się za jedne z najwcześniejszych oznak wiosny. Ich głośne okrzyki przypominające grę na trąbce można było usłyszeć już podczas wczesnowiosennych spacerów. Z każdym kolejnym dniem, do śpiewów pojedynczych przedstawicieli przyłączają się całe gromady ptaków, które chcą w ten sposób przekazać pewne sygnały otoczeniu.  

Śpiew jest swego rodzaju znakiem rozpoznawczym, który pozwala ptakom na oznaczenie terytorium i obronę swojego gniazda. Charakterystyczne dla okresu wiosennego są śpiewy godowe samców w terytoriach lęgowych oraz ich walki. Sam byłem świadkiem rywalizacji samców o względy sikorki bogatki, która przypatrywała się temu pojedynkowi siedząc na gałęzi, dopóki jeden z nich nie przepłoszył swojego rywala – opowiada Jarosław Mydlak, leśniczy Leśnictwa Serwin w Nadleśnictwie Biała Podlaska, który od najmłodszych lat interesuje się ornitologią i z ciekawością śledzi wszelkie zjawiska związane z behawiorem ptaków.

 

Różnorodność ptasich głosów jakie możemy usłyszeć wiosną jest zadziwiająca. To czas koncertów całej palety gatunków, w zależności od występowania na danym terenie. –Na łąkach i torfowiskach możemy obecnie posłuchać toków kulika wielkiego, a swoje stanowiska w wysokopiennych borach sosnowych zajęły gołębie siniaki. W najwyższych partiach drzew wyraźnie słyszalne są również kosy, które w tym roku przystąpiły do lęgów nieco wcześniej oraz drozdy śpiewaki, których głos jest zaliczany do najgłośniejszych ptasich śpiewów. Wyczekujemy jeszcze koncertów rzadkiej, kolorowej kraski i wilgi, ale one przylatują do kraju później niż większość wiosennych ptaków – wyjaśnia leśniczy Mydlak.

W wielu przypadkach śpiew jest jedynym elementem, który umożliwia nam rozpoznanie konkretnego gatunku, zwłaszcza wtedy gdy są one do siebie bardzo podobne. –Dobrym przykładem są tutaj piecuszek i pierwiosnek nazywane ptakami bliźniakami – dodaje leśniczy.  

 

Warto wybrać się do lasu na wiosenny spacer i wsłuchać się w odgłosy przyrody, które są dostępne na wyciągnięcie ręki. Zachęcamy do korzystania z koncertów jakie oferuje nam natura, bowiem na przełomie lipca i sierpnia ptaki zamilkną i, w obliczu zbliżającej się jesieni, na kolejne śpiewy znów będzie trzeba poczekać do następnej wiosny.