AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Wizyta w Nadleśnictwie Włodawa

4 sierpnia br. dyrektor RDLP w Lublinie Jerzy Sądel odwiedził Nadleśnictwo Włodawa.

Wizyta rozpoczęła się w siedzibie nadleśnictwa od spotkania ze wszystkimi pracownikami, w tym również pracownikami terenowymi. Była to dobra okazja do wzajemnego poznania oraz wymiany uwag na temat funkcjonowania nadleśnictwa.

Po spotkaniu Andrzej Kozak, nadleśniczy Nadleśnictwa Włodawa zaprezentował salę edukacyjną, w której organizowane są lekcje przyrody. Zwiedzający mogą tu zobaczyć zwierzęta okolicznych lasów, poznać gatunki owadów i ptaków, a także nauczyć się rozpoznawać różne gatunki drewna. Obok sali edukacyjnej znajduje się ciekawa kolekcja zabytkowych eksponatów związanych z pracą leśników.

W holu budynku uwagę przyciąga wystawa obrazów powstałych podczas Leśnego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego Włodawa 2016, organizowanego już po raz drugi przez Nadleśnictwo Włodawa. Wystawa potrwa do 30 września 2016 r.

Po zapoznaniu zwiedzających z atrakcjami w siedzibie nadleśnictwa, nadleśniczy zorganizował przegląd w terenie.

Istotnym punktem wizytacji Nadleśnictwa Włodawa był pobyt w szkółce leśnej na terenie Leśnictwa Kołacze. Szkółka ta zajmuje niemal 10 ha powierzchni i prowadzi się w niej hodowlę gruntową, tunelową oraz kontenerową. Pracownicy szkółki zapoznali dyrektora Sądla ze wszystkimi aspektami szkółkarsko-nasienniczej działalności i zaprezentowali efekty prac.

Podczas przejazdu przez włodawskie lasy nadleśniczy dzielił się spostrzeżeniami, osiągnięciami i problemami z zakresu działania nadleśnictwa. Zasięg terytorialny nadleśnictwa obejmuje powierzchnię 108 tys. ha, znajdującą się na terenie trzech powiatów: włodawskiego, parczewskiego i bialskiego. Podstawowym gatunkiem lasotwórczym na terenie nadleśnictwa jest sosna, która występuje na 52 % powierzchni leśnej oraz w mniejszym stopniu brzoza, dąb i olsza (łącznie ok. 40% powierzchni). Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 59 lat.

Poza prezentacją różnorodności włodawskich drzewostanów, nadleśniczy pokazał ciekawe miejsca historyczne, związane m.in. z silnymi tradycjami leśno-łowieckimi, jakie kultywowano na tych terenach. Jedną z takich historycznych pamiątek jest m.in. pomnik pamięci Nadleśniczego Lasów Włodawskich, umiejscowiony na rozstaju leśnych dróg, wzniesiony w dowód wdzięczności przez hrabiego Augusta Zamoyskiego, ówczesnego właściciela tych ziem. Zwiedzający zobaczyli także głaz narzutowy, będący jednym z 8 pomników przyrody znajdujących się na terenach Nadleśnictwa Włodawa. Pozostałe pomniki przyrody stanowi 6 drzew oraz 1 płat roślinności.

Kolejnym punktem spotkania w terenie była wizyta u Ryszarda Jaskulskiego, leśniczego Leśnictwa Dobropol, który opowiedział o charakterystycznych cechach tego terenu i pracy w leśnictwie, a na zakończenie także o swojej pasji, jaką jest hodowla psów myśliwskich. Na terenie leśniczówki rośnie dziesięcioletni dąb „Karol", wyhodowany z żołędzia poświęconego przez św. Jana Pawła II, a pochodzącego z najstarszego dębu w Polsce.

Jednym z przystanków podczas objazdu leśnymi drogami była miejscowość Suchawa. To tutaj, w otoczeniu wiekowych świerków i lip, naprzeciwko dawnej leśniczówki, znajduje się kościół p.w. św. Huberta. Już imię patrona zapowiada charakter tej świątyni. I rzeczywiście – wnętrze pełne jest symboli leśników i myśliwych, takich jak m.in. okazała rzeźba św. Huberta, świeczniki wykonane z poroży jeleni czy witraż z wizerunkiem św. Jana Gwalberta, patrona leśników. W pobliżu kościoła znajduje się pomnik upamiętniający bitwę pod Suchawą – Wyrykami, stoczoną podczas powstania styczniowego w 1863 r.

Anna Sternik, rzecznik RDLP w Lublinie