AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Wiosna w lesie

Wiosna to najwspanialszy etap w życiu przyrody, wszystko budzi się do życia. Wystarczy wyjść na spacer by zregenerować się po zimie, która też ma swoje uroki.

W lasach wilgotnych zakwitają takie rośliny jak: zawilec żółty, kokorycz pełna, złoć żółta, ziarnopłon wiosenny. Z kolei w grądach w pierwszej kolejności pokazuje się wielobarwna miodunka ćma a zaraz po niej pojawiają się zawilce gajowe i żółte – tworząc przepiękne dywany. To tylko nieliczne gatunki spośród roślinności runa leśnego, które możecie zaobserwować podczas popołudniowego spaceru. Więcej interesujących roślin znajdziecie w naszej galerii <kliknij tutaj>.

Nieodzownym towarzyszem wiosny jest zdecydowanie śpiew ptaków. Można się wsłuchiwać w ich trele bez końca.

 

Do życia budzi się świat owadów.

Pierwsze można spotkać żuki leśne (Anoplotrupes stercorosus) – chyba wszyscy je znają. Chrząszcz ten jest gatunkiem leśnym, a jego larwy odżywiają się głównie martwą materią pochodzenia roślinnego, szczególnie ściółką, którą dorosłe osobniki zakopują w korytarzach i komorach lęgowych.

 

/Żuk leśny/

 

Zaraz po nich pojawia się oleica krówka (Meloe proscarabaeus)którą można spotkać już w marcu. Wyszukuje świeże zioła i nimi się odżywia. Wzięta w palce czasami wytwarza na odnóżach oleistą wydzielinę. Jest bardzo ciekawym gatunkiem z rodziny majkowatych. Jeśli mieszkacie w bliskim sąsiedztwie lasu – to z pewnością może was odwiedzić – tylko dobrze rozejrzyjcie się na swoich podwórkach.

 

/Oleica krówka/

 

W świecie gadów – wielkie wybudzenie.

Zaskrońce zwyczajne (Natrix natrix) wygrzewają się przy każdej okazji – gdy tylko świeci słońce. Są one objęte ochroną gatunkową. A swą polską nazwę zawdzięczają charakterystycznym żółtym plamom „za skroniami”. Dla człowieka jest to niejadowity i niegroźny gatunek węża z rodziny połozowatych (Colubridae). Samica jest znacznie większa od samca – osiąga ona do 1,50 m, a samiec do 1 m.  Zaskrońce żywią się płazami, rybami oraz małymi gryzoniami, które połykają bez uprzedniego uśmiercania. Gdy spotkacie w lesie – może wydawać dość głośny syk – ale to tylko w celu odstraszenia. Samice składają jaja od czerwca do lipca w liczbie 9 – 40. Po dwóch miesiącach wykluwają się młode, które od razu są samodzielne.

 

 

/Zaskroniec zwyczajny/