AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Wielu chętnych do „choinkobrania”

Spośród przeszło trzech tysięcy choinek przeznaczonych w tym roku do sprzedaży przez lubelskich leśników, kilkaset można było nabyć w niecodziennej formie, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

Większość nadleśnictw lubelskiej dyrekcji prowadziła sprzedaż drzewek bożonarodzeniowych przy swoich biurach oraz leśniczówkach zlokalizowanych w pobliżu plantacji choinkowych. Kilka jednostek postanowiło umożliwić zainteresowanym nie tylko wybór wymarzonej choinki, lecz także jej własnoręczne wycięcie. Na organizację tego typu inicjatywy po raz pierwszy zdecydowało się Nadleśnictwo Świdnik.

W minioną sobotę chętne osoby mogły przyjechać na plantację choinkową przy osadzie leśnej w Świdniku i wziąć udział w naszej akcji pod nazwą „Choinka prosto z lasu”. Zainteresowanie wydarzeniem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. W ciągu kilku godzin wydaliśmy przeszło 200 świątecznych drzewek – informuje nadleśniczy Adam Kot.

Równie dużą popularnością cieszyła się akcja „Choinkobrania” na terenie Nadleśnictwa Tomaszów, które umożliwiło wybór i własnoręczne pozyskanie drzewka w Łabuniach i leśniczówce Lubycza. –Sprzedaliśmy blisko sto drzewek choinkowych. Odwiedzały nas rodziny z dziećmi, dla których możliwość wcielenia się w rolę leśników stanowiła nie lada frajdę – relacjonuje specjalista SL, Karol Jańczuk.

Uczestnicy akcji nie kryli zadowolenia z tego, że zakup choinki był poprzedzony ich udziałem w całym procesie związanym z jej wycięciem. Po zweryfikowaniu sprawności piły i założeniu ochronnych rękawiczek chętni do nabycia drzewka musieli oczyścić miejsce pozyskania choinki – usunąć zbędną roślinność, zalegający śnieg i gałęzie. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich osób biorących udział w „choinkobraniu” leśnicy służyli wskazówkami ułatwiającymi przeprowadzenie prawidłowego cięcia – piła musiała być prowadzona równo nad ziemią, a twarz zabezpieczona przed wystającymi gałęziami i igłami. Po wykonaniu ostatnich ruchów piłą nie pozostało nic innego jak zabranie choinki do miejsca pakowania oraz finalizacja procesu sprzedaży zwieńczona wydaniem asygnaty potwierdzającej legalność pochodzenia drzewka.  

W bieżącym roku, zakup świeżo ściętej choinki prosto z lasu z możliwością samodzielnego wycięcia oferowały także nadleśnictwa Parczew i Sarnaki, gdzie do tej pory zainteresowani nabyli po kilkadziesiąt bożonarodzeniowych drzewek.

Cieszymy się, że wzrasta popularność  nabywania drzewek choinkowych w tej formie. Zachęcamy tak społeczeństwo do wyboru naturalnej choinki prosto z lasu kosztem szkodliwych dla środowiska choinek wykonanych z tworzywa sztucznego. Organizowane przez naszych leśników „choinkobrania” są również okazją do przybliżenia tajników naszej codziennej pracy i zachęcania przedstawicieli lokalnych społeczności do jeszcze częstszego obcowania z przyrodą – tłumaczy dyrektor RDLP w Lublinie Zygmunt Byra.