AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Wielki Łowczy z lubelskiej dyrekcji

Naczelnik Wydziału ds. Obronności i Ochrony Mienia oraz BHP w RDLP w Lublinie, Leszek Walenda został wybrany Wielkim Łowczym elitarnego zakonu Kawalerów Orderu Złotego Jelenia.

Zakon Kawalerów Orderu Złotego Jelenia jest najstarszym zakonem myśliwskim w dziejach światowego łowiectwa. Został założony 23 sierpnia 1672 roku przez księcia legnicko-wołowsko-brzeskiego Jerzego IV Wilhelma, ostatniego męskiego przedstawiciela dynastii Piastów. Młody książę miał wówczas zaledwie dwanaście lat. Jego wielką pasją było łowiectwo, a sam uchodził nie tylko za wielkiego orędownika kultury łowieckiej, lecz także dobrego hodowcę i gospodarza swych łowisk. Zakon był pierwszą organizacją łowiecką mającą szlachetne i nowoczesne normy prawne. Status zakonu zobowiązywał jego członków do przestrzegania zasad etycznych, miłości do przyrody oraz szacunku do zwierzyny łownej.

Na pamiątkę polowania, podczas którego książę Jerzy IV Wilhelm upolował pierwszego w życiu jelenia powołał do życia Order Złotego Jelenia – jedno z niewielu odznaczeń ustanowionych w czasie 700-letniej historii dynastii Piastów. Na awersie orderu widniał złoty liść dębowy do którego przytwierdzony był złoty jeleń zrywający się do skoku. Na rewersie znajdowało się czerwone emaliowane serce z białym krzyżem. Młody książę zmarł niespodziewanie w 1675 roku w Brzegu, w wieku 15 lat. Nieoczekiwana i tragiczna śmierć założyciela Zakonu przerwała jego zaledwie trzyletnią historię. Elitarne Stowarzyszenie przywrócono ponownie do czynnej działalności w 1998 roku, po przeszło trzystu latach od wygaszenia. Kawalerom reaktywowanego Zakonu przyświecają założenia, które przed laty z dumą realizowali ich poprzednicy. Każdy z nich powinien „stać na straży etyki, kultury łowieckiej, wielowiekowych tradycji, zwyczajów, języka łowieckiego oraz troszczyć się o jak najlepszy wizerunek współczesnego polskiego myśliwego”. Zakon Kawalerów Złotego Jelenia stanowi integralną część dziedzictwa narodowego i ważny element kultury łowieckiej. Jego obecna siedziba znajduje się na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, gdzie w II poł. XVII wieku urzędował sam książę Jerzy IV Wilhelm.

Na mocy statutu ustanowionego w 1672 roku przez Jerzego IV Wilhelma Zakon nie może liczyć więcej niż 24 kawalerów. Kandydaci muszą być myśliwymi o wieloletnim stażu oraz określonym dorobku i wkładzie na rzecz kultury łowieckiej. Co cztery lata członkowie elitarnego Stowarzyszenia spotykają się na zamku w Brzegu, gdzie wybierane są nowe władze Zakonu, w kapitule którego zasiadają: Wielki Mistrz (może pełnić swoją funkcję tylko przez jedną kadencję), Wielki Łowczy, Marszałek oraz Kanclerz, którzy mogą sprawować swoje urzędy wielokrotnie. Tym samym - zasada ustanowiona w pierwszym historycznym statucie przez ostatniego męskiego przedstawiciela dynastii Piastów jest przestrzegana do dziś.

W październiku br., na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu odbyło się zgromadzenie sprawozdawczo-wyborcze podczas którego wybrano władze nowej kapituły. Funkcję Wielkiego Mistrza objął Henryk Chwaliński z Lublina, funkcję Wielkiego Łowczego – naczelnik Wydziału ds. Obronności i Ochrony Mienia oraz BHP w RDLP w Lublinie, Leszek Walenda, Marszałkiem Zakonu został Eugeniusz Gwiazdowski z Leżajska, zaś Kanclerzem wybrano Tadeusza Ryczaja z Rzeszowa. W skład Zakonu wchodzi obecnie 4 członków reprezentujących Lubelszczyznę. Oprócz wspomnianych Henryka Chwalińskiego i Leszka Walendy są to prof. Roman Dziedzic z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Zwierzyniec, Alfred Hałasa.