AKTUALNOŚCI
Widowiskowa rywalizacja w sercu Lasów Janowskich
Regionalne Zawody Drwali w Janowie Lubelskim przeszły do historii. Wydarzenie, organizowane przez lubelską dyrekcję LP po raz pierwszy na tak szeroką skalę, spotkało się z pozytywnym odbiorem, nie tylko ze strony uczestników, lecz także licznego grona obserwatorów.
14 sierpnia br. pilarze z terenu RDLP w Lublinie stanęli do rywalizacji o miano najlepszego drwala w regionie. Całym zmaganiom wnikliwie przypatrywała się komisja sędziowska na czele z sędzią głównym, Januszem Iwańczykiem z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju. Start imprezy – niezwykle efektownej dla obserwatorów i zarazem wymagającej dla uczestników – poprzedziły tygodnie intensywnych prac, rozmów z organizatorami, sponsorami i partnerami wydarzenia. Wszystko po to, aby jak najlepiej przygotować się do realizacji tego przedsięwzięcia, zarówno od strony logistycznej, jak i promocyjnej oraz zapewnić należyte bezpieczeństwo startującym, ale też oglądającym zawody z perspektywy widza.
Premierowa edycja
Mimo, że historia sportowych zmagań związanych z cięciem i rąbaniem drewna sięga drugiej połowy XIX wieku, kiedy przeprowadzano pierwsze tego typu zawody w Stanach Zjednoczonych, rozkwit organizacji podobnych imprez w Europie można było zaobserwować dopiero pod koniec XX i u progu XXI wieku. Z uwagi na swój widowiskowy charakter takie przedsięwzięcia są bardzo często organizowane w dużych aglomeracjach miejskich bądź w ich pobliżu wzbudzając zainteresowanie wśród przedstawicieli lokalnej społeczności, reprezentantów branży drzewnej czy też postronnych obserwatorów, którym rywalizacja drwali dostarcza wielu emocji. Do tej pory, podobne inicjatywy, jednak na znacznie mniejszą skalę, organizowało wyłącznie kilka nadleśnictw RDLP w Lublinie. Tegoroczne Regionalne Zawody Drwali były więc pierwszym tego typu przedsięwzięciem, które objęło swoim zasięgiem uczestników z terenu całej dyrekcji, skupiając liczne grono sponsorów i partnerów. Arenę zmagań stanowił specjalnie przygotowany, wydzielony i zabezpieczony plac przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie”.
–Zawód drwala jest wysoko ceniony nie tylko w Polsce, lecz także w Europie i na całym świecie. To prestiżowa profesja wymagająca swego rodzaju kunsztu i odpowiednich umiejętności – zaznacza dyrektor RDLP w Lublinie Jan Kowal. Poprzez Regionalne Zawody Drwali chcieliśmy zwiększyć świadomość społeczną o specyfice i trudności prac wykonywanych w lesie. W roku jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych chcieliśmy także pokazać społeczeństwu, że, na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci, poza zaangażowaniem polskich leśników w ochronę przyrody i udostępnianiem terenów leśnych, nierozerwalną częścią naszej działalności od zawsze było pozyskanie surowca drzewnego i dostarczanie go zarówno na potrzeby przemysłu, jak i indywidualnych odbiorców przy jednoczesnej promocji drewna jako w pełni odnawialnego surowca posiadającego tysiące zastosowań.
Rywalizacja w zgodzie z międzynarodowymi standardami
Ostatecznie na starcie pojawiło się 22 pracowników zakładów usług leśnych z terenu lubelskiej dyrekcji LP oraz 6 zawodników, którzy zgłosili swój akces do występów w kategorii gość. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie zorganizowane przez RDLP w Lublinie w międzynarodowym standardzie IALC – każdy z zawodników miał do wykonania pięć konkurencji ocenianych skrupulatnie przez sędziów zgodnie z regulaminowymi wytycznymi. Najlepsi drwale mierzyli się w: ścince drzew stojących, zmianie łańcucha piły tnącej, przerzynce kombinacyjnej, przerzynce precyzyjnej i okrzesywaniu. Każdy ze startujących musiał wykazać się szybkością wykonując poszczególne zadania pod presją czasu, nie lada precyzją oraz opanowaniem, nie zapominając o względach bezpieczeństwa, na które w trakcie tego typu imprez kładziony jest szczególny nacisk. Poza ogólną klasyfikacją prowadzoną w dwóch kategoriach, wyłoniono również zwycięzców poszczególnych konkurencji. Najlepszy rezultat w ścince drzew stojących uzyskał Karol Żebrowski, absolwent Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju startujący w kategorii Gość. Z wymianą łańcucha najlepiej spośród wszystkich startujących poradził sobie Tomasz Maternowski, a pozostałe trzy konkurencje (przerzynka kombinowana, przerzynka precyzyjna i okrzesywanie) padły łupem Rafała Fronczaka, aktualnego ucznia ZSL w Biłgoraju, który stoczył pasjonującą walkę o zwycięstwo w końcowej klasyfikacji kategorii Gość z wspomnianym wcześniej Karolem Żebrowskim. Ostatecznie zwycięsko wyszedł z niej drugi z nich, a rezultat 1410 dał mu na tamten moment przepustkę do udziału w tegorocznej edycji Mistrzostw Polski. Drugie miejsce Rafałowi Fronczakowi zapewniło zdobycie 1374 punktów, a podium zamknął Tomasz Maternowski z rezultatem 1265 punktów. Jeszcze mniejsze różnice punktowe zadecydowały o kolejności czołowych miejsc w rywalizacji drwali w kategorii Głównej, do której przystąpiło 22 zawodników. Trzecie miejsce z wynikiem 1124 punktów wywalczył Paweł Tymoszuk reprezentujący zakład usług leśnych z terenu Nadleśnictwa Chotyłów, wynik 1141 zapewnił drugie miejsce w tej kategorii Wiesławowi Bożkowi (Nadleśnictwo Janów Lubelski), a rezultat 1188 punktów dał zwycięstwo Piotrowi Kalenikowi (Nadleśnictwo Parczew).
Atrakcyjne nagrody dla startujących
Zwycięzcy poszczególnych konkurencji, czołowi zawodnicy obu kategorii, jak również wszyscy startujący otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody ufundowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie, sponsorów głównych – dealera Husqvarny, firmę Entra z Zamościa i producenta maszyn i części rolniczych AGRIMAR sp. z o. o., sponsorów wydarzenia: dystrybutora maszyn leśnych Kompanię Leśną, zajmującego się produkcją odzieży dla leśników i myśliwych Zakładu Obsługi Leśnictwa TAGART, firmy Ampere Polska, lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, lubelskiego oddziału Związku Leśników Polskich oraz Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa „Roztocze” NSZZ Solidarność. W gronie partnerów naszego przedsięwzięcia znaleźli się – Pixi – toalety przenośne i profil społecznościowy Okiem ZULa, zaś patronat medialny objęły: TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Katolickie Radio Zamość i dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu „Las Polski”. Słowa uznania za nieocenioną pomoc przy realizacji zawodów należą się Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu Drwali Lignator i głównym organizatorom – Nadleśnictwu Janów Lubelski, Nadleśnictwu Biłgoraj i Zespołowi Szkół Leśnych w Biłgoraju. Podziękowania kierujemy jednocześnie do podmiotów zaangażowanych w realizację pikniku promocyjno-edukacyjnego przygotowanego z myślą o wszystkich obserwatorach naszej imprezy. Stoiska sponsorów i partnerów Regionalnych Zawodów Drwali, zielone namioty nadleśnictw lubelskiej dyrekcji, przy których na zainteresowanych w tym liczne grono dzieci i młodzieży, czekało mnóstwo atrakcji, m.in. w postaci konkursów z nagrodami, przysmaki przygotowane przez lokalne koła gospodyń wiejskich, strefa relaksu, pokazy sokołów, quadów i sprzętu jakim dysponuje Straż Pożarna i stoisko Okręgowej Inspekcji Pracy w Lublinie. –Gratulujemy wszystkim uczestnikom rywalizującym w Regionalnych Zawodach Drwali w Janowie Lubelskim dziękując za tak liczne przybycie przedstawicielom lokalnej społeczności i innym osobom zainteresowanym naszym wydarzeniem. Była to pierwsza tego typu impreza zorganizowana przez lubelskich leśników w tak profesjonalny sposób, w zgodzie z międzynarodowymi standardami – ocenia zastępca dyrektora RDLP w Lublinie ds. gospodarki leśnej Mariusz Kiczyński, który nie kryje zadowolenia z faktu, że został spełniony jeden z głównych celów przyświecający organizacji imprezy w postaci popularyzacji zawodu drwala w społeczeństwie. –Jak można zauważyć technologia mocno idzie do przodu, ale wciąż mamy zawody, w których człowiek zawsze będzie pełnił ważną rolę i momentami bardzo trudno go zastąpić. Taka jest właśnie specyfika profesji drwali i pilarzy. Mimo tego, że w lesie coraz częściej można zaobserwować duże maszyny takie jak harwestery czy forwadery, to nadal są sytuacje i określone prace do zrealizowania, których nie można wykonać bez ingerencji człowieka.