AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Uczcili setną rocznicę odbudowy państwa polskiego

W Lublinie odbyły się uroczystości poświęcone osobistościom i wydarzeniom, które przyczyniły się do odrodzenia naszej Ojczyzny. Uczestniczył w nich dyrektor lubelskiej dyrekcji LP, dr inż. Marek Kamola.

W tym roku przedsięwzięcie opatrzone hasłem #MojaNiepodległa zorganizowano w hołdzie twórcom niepodległej – w 80. rocznicę śmierci Ignacego Paderewskiego i 82. rocznicę śmierci Romana Dmowskiego oraz dla upamiętnienia 100. rocznicy powstania śląskiego i podpisania traktatu ryskiego, a także 102. rocznicy powstania wielkopolskiego i podpisania traktatu wersalskiego. Na kanwie tych wydarzeń rozgrywały się działania leżące u podstaw kształtowania się II Rzeczpospolitej, już po odzyskaniu niepodległości.

Lubelskie wydarzenia nawiązujące do rocznic związanych z odbudową naszego kraju odbywały się do tej pory w styczniu każdego roku, ale, z uwagi na sytuację pandemiczną, tegoroczne obchody zostały przesunięte na czerwiec.

Uroczystości z udziałem przedstawicieli władz wojewódzkich, kombatantów, reprezentantów służb mundurowych i lubelskich instytucji oraz władz akademickich rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Istotny punkt spotkania stanowiło posadzenie „Dębu Powstań Śląskich”, który od tej pory będzie cieszył widok osób odwiedzających ogród znajdujący się obok Collegium Iuridicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II przy ulicy Spokojnej.
Posadzone drzewo jest certyfikowanym potomkiem ponad 700-letniego dębu Bartka, jednego z najsłynniejszych w Polsce pomników przyrody. To symboliczna mała cegiełka, którą chcieli ofiarować lubelscy leśnicy dla upamiętnienia wydarzeń związanych z odbudową państwa polskiego. Miejmy nadzieję, że dożyje równie sędziwego wieku jak majestatyczny Dąb Bartek będący symbolem naszej ojczystej przyrody – zaznaczył dyrektor Marek Kamola.

Z ulicy Spokojnej zebrani przeszli przed Pomnik Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim, gdzie miał miejsce uroczysty apel pamięci z udziałem pocztów sztandarowych. Zaraz po jego zakończeniu obecne delegacje złożyły pamiątkowe wiązanki i zapaliły znicze jako wyraz czci dla wszystkich osób, które przyczyniły się do odrodzenia naszego kraju.

W programie uroczystości znalazła się także Konferencja w Sali Trybunalskiej Trybunału Koronnego połączona z koncertem pieśni Ignacego Paderewskiego. Zwieńczeniem obchodów była msza święta w intencji ojczyzny, ojców polskiej niepodległości i wszystkich walczących o wolną Polskę, która została odprawiona w lubelskiej Archikatedrze.

Relacja TVP3 Lublin:

https://lublin.tvp.pl/54490485/100lecie-odbudowy-panstwa-polskiego