AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Tysiące drzewek za makulaturę

Ponad 25 ton makulatury udało się zebrać podczas wiosennej edycji akcji „Drzewko za makulaturę”. Na uczestników czekało pięć tysięcy sadzonek rodzimych gatunków drzew leśnych.

Była to już kolejna edycja tego wydarzenia, które od początku swojego istnienia cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Lublina i okolic. Do oddawania makulatury w celu jej ponownego przetworzenia i sadzenia drzew mających pozytywny wpływ na  nasze otoczenie zachęcali organizatorzy przedsięwzięcia – pracownicy biura i nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, redakcji Kuriera Lubelskiego oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
Należy pamiętać, że każda tona makulatury to aż 14 oszczędzonych drzew, a każde drzewo produkuje w ciągu roku tyle tlenu, ile człowiek zużywa przez dwa lata – zaznaczyła Ewa Pożarowszczyk, rzecznik prasowy lubelskiej dyrekcji LP.

Przy zielonych namiotach lubelskich leśników usytuowanych na parkingach przy Centrach Handlowych E-Leclerc ustawiały się długie kolejki chętnych po sadzonki: jarzębu, świerka pospolitego, modrzewia europejskiego i buka zwyczajnego. Młode drzewka pochodziły z produkcji kontenerowej w Szkółce Leśnej Marynopole znajdującej się na terenie Nadleśnictwa Gościeradów.

W ciągu dwóch dni kontenery na makulaturę zapełniały się starymi gazetami, zeszytami, ulotkami czy opakowaniami z tektury. Rekordzistka tegorocznej edycji wymieniła na sadzonki przeszło 400 kg zbędnych papierzysk.
Cieszę się, że ponownie mogłam wziąć udział w akcji „Drzewko za makulaturę”. To cenna inicjatywa, która poza popularyzacją idei recyklingu, daje nam możliwość wzięcia odpowiedzialności za stan naszego środowiska. Posadzone drzewka będą w przyszłości ozdobą dla krajobrazu mojej działki, a ja z utęsknieniem czekam już na jesienną edycję tego wydarzenia – mówiła z uśmiechem na twarzy.

Zadowolenia nie kryli również leśnicy z nadleśnictw Krasnystaw, Kraśnik, Parczew i Puławy, którzy włączyli się w organizację wiosennej edycji wydarzenia. –Po ilości zebranej makulatury oraz wydanych sadzonek możemy stwierdzić, że za nami kolejna udana akcja. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze leśne stoiska. Po następne drzewka za makulaturę zapraszamy za pół roku.