AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Transgraniczny Rezerwat Biosfery szansą na rozwój Roztocza

W miniony weekend w Zwierzyńcu odbyły się Dni Otwarte Roztoczańskiego Parku Narodowego. Istotnym punktem na mapie wydarzeń towarzyszących tej imprezie było oficjalne wręczenie certyfikatów UNESCO dla sygnatariuszy Transgranicznego Rezerwatu Biosfery Roztocze.

W gronie instytucji, które otrzymały taki dokument podczas uroczystego spotkania zorganizowanego w Centrum Naukowo-Edukacyjnym RPN, znalazła się również Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie, którą reprezentował dyrektor Zygmunt Byra.

Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze – razem pomimo granic dla ochrony i rozwoju Roztocza” został wpisany do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery Programu UNESCO „Człowiek i Biosfera” w czerwcu 2019 r., podczas 31. Sesji Posiedzenia Plenarnego w Paryżu. Status rezerwatu biosfery nadawany jest obszarom o wybitnych, wyróżniających się w skali światowej walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Roztoczański rezerwat biosfery był jedenastym z kolei tego typu obszarem utworzonym na terenie naszego kraju i zarazem piątym transgranicznym rezerwatem utworzonym w Polsce.

Główny cel jaki przyświeca Transgranicznemu Rezerwatowi Biosfery „Roztocze” jest kreowanie zrównoważonych relacji między ludźmi i biosferą w tym regionie, po obu stronach granicy UE oraz stymulowanie rozwoju społeczno-gospodarczego sprzyjającego budowaniu tożsamości kulturowej tego obszaru. Od strony przyrodniczej Rezerwat ma chronić różnorodność biologiczną i przyczyniać się do poprawy zdolności obserwowania zmian ekologicznych jakie zachodzą na tym terenie.

W myśl naszego prawa rezerwaty biosfery nie są formą ochrony przyrody, jak chociażby parki narodowe czy rezerwaty przyrody, ale mają znaczenie nobilitujące dla danego regionu. Dlatego też funkcjonowanie takiego obiektu na obszarze Roztocza należy nie tylko odbierać jako wyróżnienie na skalę międzynarodową, lecz także szansę na promowanie wielu walorów przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych, które znajdują się zarówno po polskiej, jak i ukraińskiej stronie Transgranicznego Rezerwatu Biosfery. Jego działalność będzie również stanowić platformę służącą budowaniu współpracy pomiędzy wszystkimi interesariuszami, którym leży na sercu rozwój naszego regionu, także w zakresie społeczno-gospodarczym, turystycznym czy też szeroko rozumianej infrastruktury.

Rezerwat biosfery promuje zrównoważony rozwój tego regionu pokazując, że możemy go chronić, promować i jednocześnie rozwijać – zaznaczył Wojciech Hurkała, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Przyrody w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Wspomniane wręczenie certyfikatów wydanych przez UNESCO było tylko jednym z wielu wydarzeń jakie przeprowadzono w ramach corocznych Dni Otwartych Roztoczańskiego Parku Narodowego, których tematem przewodnim były w tym roku „Zagrożone i rzadkie gatunki mokradłowe – płazy i gady RPN i Roztocza”. Wiele z nich cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony społeczeństwa. W ramach inicjowanych przez Urząd Marszałkowski „Lubelskich spotkań z przyrodą” zainteresowani mogli wziąć udział w „Roztoczańskiej przygodzie z konikiem polskim”, a w miejscowości Florianka otwarto zrewitalizowany kompleks obiektów Izby Leśnej.