AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Szlachetna inicjatywa lubelskich leśników

130 osób skorzystało z porad lekarzy specjalistów w ramach „Białej Soboty”, którą zorganizowano w Wohyniu na terenie Nadleśnictwa Radzyń Podlaski.

W 2006 roku pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie i lekarzy z lubelskich klinik będących wielkimi miłośnikami przyrody połączył jeden wzniosły cel – niesienie pomocy mieszkańcom małych miejscowości oddalonych od aglomeracji miejskich, mających utrudniony dostęp do skorzystania z fachowej opieki wykwalifikowanych specjalistów. Od tego czasu udało się przeprowadzić już 33 edycje akcji, w których łącznie uczestniczyło aż 6500 osób.

Planując pierwszą edycję naszego przedsięwzięcia nie spodziewaliśmy się, że na przestrzeni lat będzie ono cieszyło się tak dużym zainteresowaniem i umożliwi dotarcie z nieodpłatną pomocą do tysięcy osób, głównie starszych i mniej zamożnych,  zamieszkujących w wielu przypadkach nawet najbardziej odległe zakątki naszej dyrekcji, nie tylko na Lubelszczyźnie, lecz także na Podkarpaciu i Mazowszu – opowiada Andrzej Tyrawski, emerytowany pracownik biura RDLP będący jednym z pomysłodawców inicjatywy, który, wspólnie z Józefem Burzyńskim, od lat odpowiada za jej koordynację.

Tym razem z bezpłatnych konsultacji specjalistów z zakresu: chirurgii, chirurgii naczyniowej, kardiologii, ortopedii, ginekologii, laryngologii i urologii mogli skorzystać mieszkańcy powiatu radzyńskiego. Poza pracownikami lubelskiej dyrekcji LP i lekarzami z Samodzielnych Publicznych Szpitali Klinicznych nr 1 i nr 4 w Lublinie w gronie współorganizatorów „Białej Soboty” przeprowadzonej w Zespole Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu znaleźli się: dyrektor placówki Anna Teresa Kowalczyk, Urząd Gminy Wohyń na czele z wójtem Tomaszem Jurkiewiczem, miejscowy Ośrodek Zdrowia reprezentowany przez kierownika Ryszarda Gaworeckiego oraz Nadleśnictwo Radzyń Podlaski z nadleśniczym Leszkiem Gajusiem.  

Serdeczne podziękowania należą się wszystkim osobom zaangażowanym w organizację naszej szczytnej akcji, na czele z lekarzami, bez których „Białe Soboty” nie pomogłyby tylu osobom do ilu udało się dotrzeć na przestrzeni ostatnich szesnastu lat. Dbałość o zdrowie będące największym skarbem jaki posiada człowiek sprawia, że społeczny wymiar tego przedsięwzięcia jest nie do przecenienia – zaznacza dyrektor RDLP w Lublinie Zygmunt Byra.

Kolejna edycji akcji umożliwiającej jednoczesny dostęp do lekarzy specjalistów tak wielu dziedzin ma się odbyć jeszcze w tym roku w Suścu, na terenie powiatu tomaszowskiego.