AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Szkółka Marynopole w programie Login: Nauka

11 października na antenie TVP 3 Lublin wyemitowano kolejny odcinek programu LOGIN: NAUKA. Dziennikarze odwiedzili z kamerą Szkółkę Leśną Marynopole znajdującą się na terenie Nadleśnictwa Gościeradów.

Powstała w 2010 roku Szkółka Marynopole jest największą i jedną z najnowocześniejszych w regionie. Jej zadaniem jest produkcja sadzonek różnych gatunków drzew iglastych i liściastych wykorzystywanych do odnowień lasu. Obiekt posiada duży wachlarz możliwości produkcyjnych, a jego istotną rolą jest także edukacja społeczeństwa. Pracownicy szkółki edukują co roku liczne grupy młodzieży szkolnej i szkółkarzy, którzy chcą poszerzyć swoje kwalifikacje z zakresu nowoczesnej produkcji sadzonek.

Kompleks w Marynopolu składa się z części kontenerowej, szkółki polowej tzw. koryt Dünemana oraz części podokapowej, najwłaściwszej do produkcji sadzonek jodły i buka. Innowacyjna infrastruktura pozwala na produkcję sadzonek wysokiej jakości. Dostępne technologie umożliwiają Ich produkcję zarówno w cyklu jednorocznym jak i wieloletnim.

O funkcjonowaniu szkółki opowiedzieli zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Gościeradów, Robert Guzek oraz leśniczy szkółkarz Zbigniew Puzoń.

Aby obejrzeć program LOGIN: NAUKA kliknij tutaj.

Paweł Kurzyna, RDLP w Lublinie