AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Święto lubelskich leśników

W nawiązaniu do pięknej tradycji sięgającej lat 30. XX wieku, pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie wzięli udział w Obchodach Święta Lasu, które zorganizowano w Ogrodzie Edukacyjnym Nadleśnictwa Radzyń Podlaski.

To doniosłe wydarzenie stanowiło okazję do podziękowania lubelskim leśnikom za ich całoroczny trud, dzięki któremu możemy pochwalić się pięknymi lasami zachowanymi w bardzo dobrej kondycji.

Poza licznie zgromadzoną bracią leśną na czele z Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych Józefem Kubicą, wśród gości przybyłych na tegoroczne Regionalne Obchody Święta Lasu znaleźli się m.in. poseł Monika Pawłowska, przedstawiciel Rządu RP, wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik, dyrektorzy sąsiednich regionalnych dyrekcji LP z Białegostoku, Krosna, Radomia i Warszawy, dowódcy służb mundurowych, reprezentanci władz akademickich, włodarze miasta, powiatu i gminy Radzyń Podlaski, a także przedstawiciele wielu instytucji i podmiotów współpracujących z RDLP w Lublinie.

Uroczystości zainaugurowała msza święta w intencji braci leśnej, której przewodniczył kapelan lubelskich leśników, ksiądz Ryszard Podpora, a zaraz po jej zakończeniu rozpoczęła się część oficjalna tegorocznych obchodów.

Nasza praca to służba na rzecz polskich lasów, a jej prawidłowe wykonywanie to nasz obowiązek. Cieszymy się, że zdewastowane w trakcie obu wojen oraz odbudowy kraju po zniszczeniach wojennych lasy regionu udało nam się odtworzyć i doprowadzić do stanu obecnego, a z ich stanu obecnego możemy być dumni – zaznaczył witając zaproszonych gości dyrektor RDLP w Lublinie Zygmunt Byra.

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica wyraził wdzięczność za wierność etosowi polskiego leśnika zwracając uwagę na skalę bezinteresownej pomocy udzielanej w szerokim zakresie ludności ukraińskiej. 

Chciałbym podziękować za to co robicie od pierwszego dnia inwazji rosyjskiej. (…) Z serca dziękuję za okazaną pomoc i ten wielki dar serca, do którego nikt Was nie musiał przymuszać – zaznaczył podkreślając, że na największe słowa uznania zasługują pracownicy z terenu lubelskiej dyrekcji LP, która z uwagi na swoje położenie, znalazła się na pierwszej linii pomocy humanitarnej. Słowa uznania za wszystkie gesty solidarności z dotkniętą wojną Ukrainą przekazał również dyrektor Byra. –Dziękuję także leśnikom z naszej dyrekcji za okazane serce i pomoc, szczególnie tym, którzy nie szczędzili wolnego czasu ani środków, a otworzyli dla uchodźców wojennych nawet własne domy.

Materiał przygotowany przez TVP3 Lublin.

Pracownicy zasłużeni w sposób szczególny w służbie ojczystej przyrodzie otrzymali odznaczenia państwowe – Krzyże Zasługi i Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a Kordelasami Leśnika Polskiego uhonorowano osoby, które swoją wieloletnią pracą przyczynili się w znaczący sposób do rozwoju polskich lasów i rodzimego leśnictwa. Decyzją Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych najwyższe leśne odznaczenie otrzymał Dyrektor RDLP w Lublinie Zygmunt Byra.

PEŁNA LISTA ODZNACZONYCH - tutaj.