AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Surowiec doskonały

Na przestrzeni wieków zastosowanie drewna przeszło ogromną ewolucję, ale zawsze odgrywało w życiu człowieka znaczącą rolę i bez niego nie byłby możliwy rozwój cywilizacyjny jaki następował.

Wykorzystanie drewna jako opału pozwoliło na produkcję stali, stopu żelaza z węglem, zaś od tego odkrycia był już tylko krok do drugiej rewolucji przemysłowej, która przyniosła lub udoskonaliła wiele znanych nam dzisiaj wynalazków. Szacuje się, że ten niezwykle pożądany i wszechstronnie wykorzystywany surowiec ma ponad 30 tysięcy zastosowań i wystarczy się rozejrzeć dookoła nas, by dostrzec jak wiele przedmiotów jest z niego wykonanych.

Zacznijmy od przemysłu budowlanego. Już kilkaset lat temu drewno stanowiło podstawowy materiał wykorzystywany budownictwie i nie zmienił tego nawet postęp technologiczny, który systematycznie dokonuje się na naszych oczach. Drewno nadal jest niezwykle cennym surowcem służącym do produkcji elementów budynków mieszkalnych – ścian, stropów, podłóg, schodów czy konstrukcji dachowych.

Bez tego szlachetnego materiału nie sposób wyobrazić sobie istnienie przemysłu meblarskiego i produkcji desek, sklejki, okleiny, płyt stolarskich czy pilśniowych. O jego atrakcyjności w tej gałęzi przemysłu decydują m.in. odporność na kształtowanie i rzeźbienie, różnorodna barwa, unikalny wygląd słojów i fascynujący zapach.

Mając już wybudowany i wyposażony dom, trzeba pomyśleć o jego ogrzaniu. Wykorzystanie drewna jako surowca opałowego będzie dużo bardziej przyjazne dla środowiska niż np. w przypadku znacznie mniej ekologicznego węgla, a ponadto drewno jest surowcem odnawialnym.

Nie można zapominać o branży transportowej, w której drewno odgrywa równie istotną rolę, nie tylko w procesie produkcyjnym palet, beczek, skrzyń i innych opakowań, lecz także przy budowie wagonów, statków, a nawet samolotów.

O tym, że drewno jest wszechobecne można przekonać się także podczas spaceru po parku, w trakcie którego bez trudu dostrzeżemy ławki wykonane z tego materiału, nierzadko kosze na śmieci czy elementy ogrodzenia. Podczas wakacyjnych pobytów nad jeziorem można podziwiać zachód słońca z drewnianego pomostu lub popłynąć na ryby łódką wykonaną z tego samego surowca.

Będzie on nam towarzyszył również w trakcie wizyty w operze czy filharmonii, gdzie zasiadający w niej muzycy zagrają na skrzypcach, wiolonczeli lub fortepianie, czyli instrumentach niemal w całości wytworzonych z drewna.

Jednocześnie trudno wyobrazić sobie szkołę bez książek i zeszytów lub bez kredek czy ołówków – a przecież do ich produkcji również używa się drewna.

Z pewnością, wiele rzeczy mogłoby być wykonanych z metalu czy tworzyw sztucznych. Drewno jednak posiada niezwykłe cechy, które decydują o jego wyższości. Otóż jest ono NATURALNE, EKOLOGICZNE i ODNAWIALNE.

Ten niemal doskonały surowiec powstaje z energii Słońca, dwutlenku węgla, wody i składników mineralnych zawartych w glebie – a więc w sposób naturalny, jego produkcja jest „czysta”.

W przeciwieństwie do tworzyw sztucznych, nie będzie się rozkładać kilka setek lat, lecz zestarzeje się w sposób ekologiczny – z rozkładającej się materii powstanie próchnica glebowa, doskonała do użyźnienia gleby.

Wreszcie, jest to surowiec w pełni odnawialny – oznacza to, że miejsce ściętego fragmentu lasu zajmują natychmiast nowe nasadzenia.

Gdyby wycinać drzewa w sposób nieprzemyślany, to mogłoby lasów zabraknąć. Ale leśnicy dbają o trwałość polskich lasów. Potrafimy w taki sposób gospodarować lasami, że co roku przyrasta więcej drzew, niż się wycina. Taki model zarządzania lasami, dbania o lasy nazywa się zrównoważoną gospodarką… ale o tym już opowiemy w innym artykule.