AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Sokoły „przywędrowały” na teren lubelskiej dyrekcji

Wieża przeciwpożarowa Nadleśnictwa Lubartów jest od minionej soboty przejściowym lokum dla dwóch sokołów wędrownych, które wsiedlono w ramach odbudowy rodzimej populacji tego gatunku.

Do Lubartowa trafiły dwa ptaki drapieżne pochodzące ze Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu koło Poznania zajmującej się od lat hodowlą sokoła wędrownego oraz koordynowaniem programu jego restytucji na terenie całego kraju.
Ptaki umieszczono w specjalnej klatce adaptacyjnej, która poza pełnieniem roli sztucznego gniazda będzie sprzyjała szybkiej aklimatyzacji sokołów w nowym środowisku. Tak naprawdę po ok. dwóch tygodniach samce powinny już swobodnie latać i polować. Po osiągnięciu pełnej samodzielności, z pewnością oddalą się od tego miejsca, choć mamy nadzieję, że nawet przy prowadzeniu koczowniczego trybu życia i przemierzaniu tysięcy kilometrów, będą powracały na teren Nadleśnictwa Lubartów  – tłumaczy Henryk Mąka, ze Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu.

Prowadzony od 1993 roku program restytucji sokoła wędrownego (Falco peregrinus) umożliwił powrót przedstawicieli tego cennego gatunku w dawne miejsca naturalnego występowania, odbudowując populację, która wyginęła na skutek niekorzystnych zmian środowiskowych w latach 60. XX wieku.
Niespełna trzydzieści lat temu sokół wędrowny był w Polsce gatunkiem skrajnie zagrożonym. Dzięki usilnym staraniom myśliwych i pasjonatów sokolnictwa, na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci udało się nie tylko uratować, lecz także odbudować jego populację. Potwierdzenie tych słów stanowi zaobrączkowanie w tym roku aż 100 sokołów pochodzących z naturalnych lęgów. To dobrze rokuje na kolejne lata. Osobniki, które wsiedlono w Lubartowie, wzmocnią populację w południowo-wschodniej części Polski – wyjaśnia Andrzej Tomasiak z Zarządu Okręgowego PZŁ w Lublinie.

Pracownicy Nadleśnictwa Lubartów nie kryją zadowolenia, że mogli choć w niewielkim zakresie wesprzeć kolejny etap restytucji sokoła wędrownego. Dzięki współpracy wielu podmiotów i osób, których zaangażowanie przynosi oczekiwane efekty, możliwa jest skuteczna ochrona ptaków szponiastych, także na terenie Lasów Państwowych.

Miłośnicy przyrody z okolic Lubartowa mogą teraz wypatrywać na niebie majestatycznych sylwetek sokołów wędrownych, ale ich uchwycenie w locie może być bardzo trudnym zadaniem. Te drapieżniki są bowiem najszybszymi przedstawicielami królestwa zwierząt na świecie – równie szybko jak czynią to podczas wyścigów kierowcy bolidów formuły 1.

Więcej informacji o akcji wsiedlania sokołów wędrownych w Lubartowie w relacji TVP3 Lublin oraz materiale Polskiego Radia Lublin.