AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Roztoczański ryś uratowany

Leśnicy z Nadleśnictwa Tomaszów przyczynili się do uratowania osieroconego rysia, którego matka zginęła potrącona przez samochód.

Do zdarzenia doszło w ostatnim tygodniu listopada. Samica rysia chciała wraz z młodym przekroczyć drogę krajową nr 17 nieopodal przejścia granicznego w Hrebennem. Niestety, próba ta zakończyła się dla niej tragicznie, ponieważ wbiegła wprost pod koła nadjeżdżającego samochodu. O zdarzeniu zostali powiadomieni pracownicy pobliskiego Leśnictwa Siedliska, którzy przekazali tę informację do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. Po przybyciu we wskazane miejsce odnaleziono martwą rysicę, a z lasu dochodziły odgłosy nawoływania jej syna.

Jak się później okazało, był to zaledwie siedmiomiesięczny kociak skryty w leśnych ostępach sąsiadujących z ruchliwą trasą. Bez opieki matki i dostępu do pożywienia mały drapieżnik nie miał szans na przeżycie. Tylko odnalezienie rysia dawało nadzieję, że uda się go uratować.

W jego poszukiwania zaangażowali się miłośnicy przyrody ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” oraz pracownicy Roztoczańskiego Parku Narodowego. Na szczęście podjęta akcja poszukiwawcza miała szybki i co najważniejsze szczęśliwy finał. Młodego rysia udało się odłowić dwa dni po wypadku i jeszcze tego samego dnia przetransportowano go do Ośrodka Rehabilitacji "Mysikrólik" Na Pomoc Dzikim Zwierzętom w Bielsku-Białej.

Osierocony ryś uratowany - relacja Polskiego Radia Lublin

Przez całą zimę będzie tam przebywał pod fachową opieką weterynaryjną. Gdy nabierze sił i urośnie na tyle by móc samodzielnie polować, wróci na Roztocze, w miejsce, w którym przyszedł na świat – mówi Sławomir Burcon, podleśniczy Leśnictwa Siedliska,

Wszystkim osobom, które dołożyły swoją cegiełkę do błyskawicznego odnalezienia drapieżnika należą się duże słowa uznania. Dzięki nim młody drapieżnik już w niedalekiej przyszłości będzie mógł dorastać w naturalnych warunkach bytowania.

Warto wspomnieć, że od kilku lat możemy mówić o populacji rysia występującej na terenie RDLP w Lublinie zasilającej krajową populację tego gatunku, który w naszym kraju podlega ochronie ścisłej. Rysie bytują przede wszystkim w południowej części lubelskiej dyrekcji, na terenie nadleśnictw Biłgoraj, Janów Lubelski, Józefów i Tomaszów oraz na obszarze Roztoczańskiego Parku Narodowego, choć przed rokiem były widziane także na terenie Nadleśnictwa Sobibór.

Więcej informacji na temat rysi można znaleźć w artykule, który kiedyś ukazał się na stronie internetowej naszej dyrekcji.