AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Rozpoznanie – to podstawa

W dniu 25 maja 2016 roku odbyły się, na terenie Nadleśnictwa Lubartów, zorganizowane przez Wydział Ochrony Ekosystemów RDLP w Lublinie, wspólnie z Zespołem Ochrony Lasu w Radomiu i Nadleśnictwem Lubartów, warsztaty poświęcone rozpoznawaniu gatunków i płci chrząszczy najważniejszych szkodników kambio i ksylofagicznych atakujących sosnę, ze szczególnym uwzględnieniem kornika ostrozębnego.

Impulsem do zorganizowania warsztatów było wystąpienie, na terenie 17 z 25 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, gradacji kornika ostrozębnego (Ips acuminatus). Gradacja, która rozpoczęła się w latem 2015 roku, do chwili obecnej objęła swoim zasięgiem około 10,0 tys. ha drzewostanów sosnowych, w których partie  drzewostanów (gniazda) o powierzchni około 650 ha uległy całkowitemu zniszczeniu. Dodatkowo zjawisko gradacyjnego wystąpienia kornika ostrozębnego jest ewenementem, w Polsce i Europie nigdy dotychczas nie notowanym a w związku z tym brak jest doświadczeń , jak i opisów w literaturze fachowej, mogących pomóc w skutecznym ograniczaniu populacji szkodnika. Pojawienie się innych, synergistycznie działających, szkodników sosny dodatkowo pogłębia rozmiar szkód wywołanych zjawiskiem gradacji.

Dlatego też RDLP w Lublinie zwróciło się o przeprowadzenie warsztatów do dr inż. Radosława Plewy pracownika Zakładu Ochrony Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym, wybitnego specjalisty w zakresie szkodników wtórnych drzew leśnych.

Zajęcia miały za zadanie naukę praktycznego rozpoznawania chrząszczy wybranych szkodników wtórnych sosny w oparciu, zarówno o przygotowane wcześniej okazy, jak i materiał zebrany w drzewostanach Nadleśnictwa Lubartów, nie poddawany wcześniej  klasyfikacji, co do gatunku oraz naukę posługiwania się sprzętem optycznym do identyfikacji gatunku i płci szkodników.

Należy mieć nadzieję, że wytężona praca podczas warsztatów zaowocuje sprawną identyfikacją szkodników w terenie a w konsekwencji skuteczniejszą walką z gradacją szkodników w drzewostanach.

Andrzej Marzęda – Wydział Ochrony Ekosystemów RDLP w Lublinie.