AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Pytanie na Śniadanie z udziałem lubelskich leśników

4 lipca, w wakacyjnym odcinku porannego magazynu „Pytanie na śniadanie” emitowanego na antenie TVP2 wystąpił dyrektor RDLP w Lublinie Andrzej Borowiec w towarzystwie lubelskich leśników.

Znajdujemy się na pięknej Lubelszczyźnie, a w zasadzie na jej krańcach – zaznaczył na samym wstępie dyrektor Borowiec zachęcając widzów programu do oglądania łączeń na żywo prowadzonych z malowniczych leśnych ostępów Ziemi Hrubieszowskiej.

W trakcie kilkuminutowych wejść na antenę pracownicy biura lubelskiej dyrekcji LP oraz Nadleśnictwa Strzelce przybliżyli telewidzom cykl produkcji szkółkarskiej od nasionka do drzewa.

Największym plusem tego typu produkcji jest skrócenie okresu w jakim produkujemy taką sadzonkę – w gruncie sadzonka dębu potrzebuje na wzrost ok. trzech lat, natomiast w produkcji kontenerowej wystarczy nam do tego jeden rok – zauważyła specjalista SL ds. hodowli i nasiennictwa Dobrosława Piela.

Przy okazji dyskusji o tak ważnej dla leśników tematyce nie mogło zabraknąć kwestii związanych z pozyskiwaniem najlepszej jakości nasion z wyselekcjonowanych drzewostanów nasiennych, które są później wykorzystywane do produkcji sadzonek drzew gatunków liściastych, jak i iglastych. W rozmowie z redaktorem Ziemowitem Pędziwiatrem nadleśniczy Nadleśnictwa Strzelce Krzysztof Gronek wspomniał o produkcji szkółkarskiej rodzimych gatunków drzew i krzewów leśnych prowadzonej na kontenerowej szkółce leśnej w Leśnictwie Maziarnia Strzelecka.

Jak słusznie zauważył dyrektor Andrzej Borowiec przeszło 400 szkółek leśnych na terenie całej Polski, w których odbywa się produkcja sadzonek drzew leśnych, to wyraz troski o zachowanie kolejnych pokoleń polskich lasów w jak najlepszej kondycji, co od niemal stu lat stanowi priorytet działalności Lasów Państwowych.–Gospodarka leśna w Polsce jest przemyślana. Jako realiści wiemy, że trzeba patrzeć w przyszłość – podkreślił. W swojej pracy myślimy w perspektywie nie kilku, ale kilkudziesięciu lat, dlatego jej owoce zbierzemy dopiero za kilkadziesiąt lat – dodał rzecznik prasowy RDLP w Lublinie Andrzej Kluczkowski.

 

Zachęcamy do obejrzenia poszczególnych części programu „Pytanie na śniadanie” z udziałem lubelskich leśników.

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/71038095/na-zywo-z-lubelszczyzny-cz1

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/71038167/na-zywo-z-lubelszczyzny-cz2

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/71038318/na-zywo-z-lubelszczyzny-cz3

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/71038366/na-zywo-z-lubelszczyzny-cz4

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/71038369/na-zywo-z-lubelszczyzny-cz5