AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

PRESTIŻOWY FESTIWAL Z UDZIAŁEM LEŚNIKÓW

W ostatni weekend Rynek Wielki w Zamościu stał się areną 26. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej.

Impreza stanowiła znakomitą okazję do promocji muzyki myśliwskiej, jak i całej kultury łowieckiej będącej od wieków nieodłącznym elementem naszej narodowej tradycji. Do malowniczego Zamościa nazywanego nieprzypadkowo „Padwą Północy” przybyło przeszło 120 solistów, 25 zespołów sygnalistów myśliwskich, wśród których znalazły się te cieszące się największym uznaniem, a także 6 chórów oraz zespołów śpiewaczych i dziecięcych.

W trakcie dwudniowych przesłuchań odbywała się prestiżowa rywalizacja „O Róg Wojskiego” traktowana jako mistrzostwa Polski w grze na rogach myśliwskich, 21. edycja Kresowego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich, 22. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Myśliwskiej, zmagania na najlepiej wykonany hejnał tegorocznego Festiwalu, Przegląd Musztry Paradnej Zespołów Sygnalistów Myśliwskich oraz Kresowy Przegląd Chórów. Istotną część łowieckiego święta stanowiła uroczysta Msza Święta Hubertowska odprawiona w intencji myśliwych, leśników oraz sygnalistów w zamojskiej katedrze ufundowanej przed laty przez samego Jana Zamoyskiego.

Komplet wyników z poszczególnych kategorii można znaleźć tutaj.

Patronat honorowy nad imprezą objął p. o. dyrektora generalnego LP Józef Kubica. Współorganizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie wraz z nadleśnictwami Tomaszów, Józefów i Zwierzyniec, a w gronie zaproszonych gości znalazł się dyrektor Zygmunt Byra, który dziękował wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie przedsięwzięcia nie kryjąc zadowolenia z możliwości włączenia się w organizację spotkania przez lubelskich leśników.

Więcej o wydarzeniu można przeczytać w relacji znajdującej się na stronie internetowej Polskiego Związku Łowieckiego.

Licznie zgromadzona publiczność stanowiła najlepsze potwierdzenie znaczącego zainteresowania 26. Ogólnopolskim Festiwalem Muzyki Myśliwskiej. Warto podkreślić także, że dużą popularnością cieszyły się stoiska edukacyjno-promocyjne przygotowane przez pracowników biura i nadleśnictw RDLP w Lublinie oraz prezentacja formacji przez Straż Leśną, której najciekawszym elementem była możliwość zademonstrowania wyposażenia jakim strażnicy dysponują w codziennej pracy.  

Zamojski festiwal przeszedł do historii, był prawdziwym łowieckim świętem. Mamy za sobą wiele pięknych chwil, które zapewne na długo pozostaną nam w pamięci – zaznaczył Prezes Naczelnej Rady Łowieckiej Rafał Malec