AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Podzielili się najcenniejszym darem

Niespełna 123 litry krwi, 26 – osocza i prawie 6 – płytek krwi – to bilans akcji „Choinka dla życia” na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Dziękujemy każdemu z 323 honorowych krwiodawców, który przyłączył się do naszej szlachetnej inicjatywy.

Liczba osób uczestniczących w tym wydarzeniu na terenie województwa lubelskiego przewyższyła średnią donacji odnotowywanych dotychczas w poszczególne środy na terenie całej Lubelszczyzny, która kształtowała się na poziomie niespełna 200 pobrań krwi i jej składników – informuje Paweł Filip, kierownik Działu Promocji i Marketingu RCKiK w Lublinie, którego załoga może, wraz z pracownikami lubelskiej dyrekcji LP oraz Centrum Spotkania Kultur, odczuwać podwójną satysfakcję. –Sukces przedsięwzięcia o takim charakterze zorganizowanego przez nasze instytucje w grudniu 2020 roku w Lublinie stał się impulsem do podjęcia decyzji, aby rok później przeprowadzić „Choinkę dla życia” na terenie kraju – zauważa.

Tegoroczna edycja akcji była wyjątkowa pod względem ilości punktów przygotowanych do dzielenia się najcenniejszym darem jaki można przekazać drugiemu człowiekowi. Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi zaplanowały organizację inicjatywy w 80 lokalizacjach w całej Polsce przekazując jej uczestnikom ponad 5 tysięcy bożonarodzeniowych drzewek. Świąteczne świerki z lubelskich lasów można otrzymać na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur W Lublinie, w siedzibie RCKiK.przy ul. Żołnierzy Niepodległej 8 oraz terenowych oddziałach centrum w Białej Podlaskiej, Chełmie, Kraśniku, Puławach, Tomaszowie Lubelskim, Włodawie i Zamościu.

Tylko na terenie naszej dyrekcji odnotowano udział 323 honorowych krwiodawców, co sprawia, że w skali Polski zebrano znacznie większe ilości krwi i jej składników w stosunku do zeszłego roku. Dzięki takim osobom możliwe było zwiększenie zasobów jakimi dysponują poszczególne punkty krwiodawstwa, a co za tym idzie – wzrost szans na efektywną pomoc potrzebującym pacjentom  – zaznacza dyrektor Zygmunt Byra.

Warto podkreślić, że wystarczyłyby zaledwie dwa dni zaprzestania realizacji zaszczytnej i odpowiedzialnej misji jaką jest krwiodawstwo, by sparaliżować pracę szpitali na terenie całego kraju uniemożliwiając skuteczną realizację tak pilnych, jak i wcześniej zaplanowanych zabiegów ratujących ludzkie zdrowia i życia.

Dlatego tak ważne jest promowanie idei honorowego krwiodawstwa, w której każdy donator i każda podarowana przez niego kropla krwi są na wagę złota. –Cieszymy się, że współorganizowana przez Lasy Państwowe akcja „Choinka dla życia” zwiększyła liczbę pełnoletnich osób świadomych konieczności niesienia pomocy pacjentom wymagającym leczenia krwią lub jej składnikami – akcentuje dyrektor Byra. –Podarowane drzewko choinkowe jest jedynie skromnym i symbolicznym wyrazem wdzięczności dla tysięcy honorowych krwiodawców, którzy każdego dnia dzielą się z innymi bezcennym skarbem ratującym ludzkie życia, czyniąc to bezinteresownie, z potrzeby serca.