AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Pobiegli w hołdzie bohaterom

Za nami 28. edycja Biegu Solidarności organizowanego co roku pod hasłem „Lubelski Lipiec 1980”. Nad odpowiednim zabezpieczeniem wydarzenia czuwali strażnicy leśni z terenu RDLP w Lublinie.

O tym jaka idea przyświeca tej imprezie wspomniał przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, Marian Król.
Każdego roku wspominamy bezprecedensowe wydarzenia Lubelskiego Lipca 1980 roku, które dały początek naszej drodze do wolności. Cieszymy się, że możemy w ten sposób uczyć historii nasze dzieci i młodzież. Poprzez wysiłek startujących biegaczy ważna historia wydarzeń lipcowych jest poniesiona w Polskę i świat.

Fala strajków, która przetoczyła się latem 1980 roku na Lubelszczyźnie objęła ok. 40–50 tysięcy pracowników i ponad 150 zakładów pracy. Wydarzenia będące wyrazem sprzeciwu wobec działań komunistycznego reżimu dały impuls do późniejszych protestów, które w sierpniu 1980 roku wybuchły na terenie całego kraju, m.in. na Wybrzeżu, doprowadzając do podpisania porozumień i utworzenia Solidarności.

W ramach tegorocznej edycji lubelskiego Biegu Solidarności rozegrano ósmy PKO Półmaraton Solidarności. Podobnie jak w poprzednich latach, bieg wystartował z miejsca położonego nieopodal historycznej bramy zakładu WSK PZL Świdnik, natomiast linia mety była zlokalizowana na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie.
Dystans blisko 22 kilometrów pokonało przeszło 450 zawodników. Nad bezpieczeństwem biegaczy przemierzających ulice Świdnika i Lublina czuwali między innymi pracownicy posterunków Straży Leśnej z nadleśnictw lubelskiej dyrekcji LP.

Równolegle do biegu półmaratońskiego trwała rywalizacja dzieci, młodzieży, studentów, a także uczestników Charytatywnego Biegu Firmowego. Wszystkim uczestnikom wydarzenia przyświecało hasło #ŁĄCZYMY POKOLENIA – Warto być Polakiem.