AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Pobiegli, bo lubią lasy

W niedzielę 9 października na trasie biegowej Kopanina odbyła się III edycja imprezy pod hasłem „Biegam bo lubię lasy". Uczestnicy biegu głównego rywalizowali na dystansie 10 km o puchar Dyrektora RDLP w Lublinie.

Poza biegiem głównym, imprezie towarzyszył marsz rekreacyjny „Chodzę Bo Lubię Lasy" na dystansie 5 km oraz biegi dla dzieci na dystansach 200 i 300 m pod hasłem „Sport Generacja – Dzieci Biegają Bo Lubią Lasy".

Sportowe przedsięwzięcie zorganizowane przez Nadleśnictwo Lubartów, w ramach ogólnopolskiej akcji Biegam Bo Lubię, cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Komplet 275 osób zapisał się elektronicznie na trzy tygodnie przed rozpoczęciem imprezy.

Jako pierwsze na starcie pojawiły się dzieci. Najmłodsi biegacze rywalizowali w dwóch kategoriach: przedszkolaki i uczniowie I klas szkół podstawowych na dystansie 200 m oraz na uczniowie II i III klas szkół podstawowych na dystansie 300 m. Trójka najszybszych chłopców i dziewczynek w dwóch kategoriach wiekowych została nagrodzona plecakami z logo BBL pełnymi ciekawych gadżetów.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonali nadleśniczy Nadleśnictwa Lubartów, Piotr Kiszczak oraz Naczelnik Wydziału do spraw Promocji i Edukacji Leśnej RDLP w Lublinie, Aneta Sławińska, która w imieniu Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Jerzego Sądla odczytała list skierowany do biegaczy. Profesjonalną rozgrzewkę przed startem biegu głównego przeprowadziła grupa trenerek fitness pod przewodnictwem Anny Knefel. Na starcie biegu głównego pojawiło się 239 biegaczy. Zwycięzcy przebiegnięcie dystansu 10 km zajęło 36 minut i 57 sekund. Na zawodników na mecie czekali pracownicy Nadleśnictwa Lubartów, którzy wręczyli uczestnikom pamiątkowe medale. Po zakończeniu sportowej rywalizacji rozpoczęła się dekoracja zwycięzców. Triumfatorom wstępującym na podium towarzyszyły fanfary grane przez sygnalistów myśliwskich. Uwieńczeniem imprezy był start rekreacyjnego marszu nordic walking na dystansie 5 km oraz wspólna biesiada przy ognisku.

W trakcie trwania biegów na odwiedzających czekało wiele atrakcji. Nadleśnictwo Lubartów wystawiło namiot edukacyjno-promocyjny, gdzie można było posłuchać odgłosów lasu i śpiewu ptaków. Na najmłodszych czekały leśne zagadki z nagrodami. Każdy mógł przez chwilę poczuć się jak prawdziwy leśniczy i spróbować numeratorem ocechować drewno. Odcięty krążek z płytką stanowił pożądaną przez dzieci pamiątkę. Dużą atrakcję stanowił quad przywieziony przez strażaków z KP PSP w Lubartowie, na którym chętnie fotografowali się najmłodsi.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy osiągniętych rezultatów i serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie wbrew niesprzyjającej aurze.

Impreza w liczbach:

Ogólna Liczba uczestników: około 1 000 osób, w tym 239 biegaczy, 44 uczestników marszu, 80 biegających dzieci, blisko 100 pracowników obsługi i ponad 500 osób towarzyszących.

Najstarszy uczestnik biegu miał 65 lat, najmłodsza uczestniczka niewiele ponad 1 rok.

Stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Lubartów odwiedziło ponad 600 osób.

W czasie trwania imprezy w okolicach parkingu leśnego Kopanina zaparkowało ponad 250 samochodów.