AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Pierwsze efekty przedsięwzięć leśno-samorządowych

Za nami pierwszy etap pilotażowego programu leśno-samorządowego w powiecie biłgorajskim.

Podsumowania pierwszego etapu programu dokonano w trakcie uroczystej sesji w Potoku Górnym. Projekt umożliwia realizację wspólnych działań Lasów Państwowych z jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie tworzenia i doskonalenia infrastruktury leśnej. Pierwszą inwestycją nowatorskiego programu opracowanego przez Lasy Państwowe była modernizacja ponad 2 km drogi powiatowej Gózd Lipiński – Potok Górny, znajdującej się na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj. Lasy Państwowe wsparły inwestycję kwotą ponad 1,2 mln złotych. W uroczystym otwarciu zmodernizowanego odcinka wziął udział dyrektor RDLP w Lublinie Jerzy Sądel.

Dyrektor Jerzy Sądel nie krył zadowolenia z faktu, że program jest realizowany w nadleśnictwach na terenie lubelskiej dyrekcji. – Cieszymy się, że Lasy Państwowe zaczęły inwestować i pomagać samorządom. Powiat biłgorajski zainkasował aż 44 procent wszystkich środków, które przeznaczono w kraju na realizację tego projektu. To szczególny powiat wyróżniony przez ministra środowiska prof. Jana Szyszko i dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Konrada Tomaszewskiego. Należy docenić starania waszych posłów, waszych samorządowców. Bez ich zaangażowania te przedsięwzięcia nie byłyby zrealizowane. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tych inwestycji –  podsumował.

– Oddawana do użytku inwestycja to dowód na to, że Lasy Państwowej to nie tylko sprawny zarządca i obrońca jednego z największych dóbr narodowych, lecz także instytucja blisko współpracująca z lokalną społecznością – napisał w liście minister środowiska, prof. dr hab. Jan Szyszko.

Pierwszy etap programu podsumował w przesłaniu skierowanym do uczestników spotkania za pośrednictwem mediów dyrektor generalny Lasów Państwowych, Konrad Tomaszewski.

Bardzo się cieszę, że na przykładzie powiatu biłgorajskiego mogliśmy zacząć urzeczywistniać to co jest naszym obowiązkiem – a naszym obowiązkiem jest między innymi wspomaganie administracji publicznej i samorządowej w realizacji jej obowiązków, oczywiście w funkcjonalnym powiązaniu z realizacją obowiązków Lasów Państwowych. Nie może być mowy o rozwoju terenów niezurbanizowanych jeżeli te tereny są nie udrożnione. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z faktu, że nie może być mowy o rozwoju Lasów Państwowych jeśli nie będzie możliwości wywożenia surowca drzewnego drogami samorządowymi – mówił zapowiadając kontynuację programu budownictwa dróg ze środków LP w kolejnych latach.

To pierwsze, ale nie ostatnie zadanie wykonane w ramach pilotażowego programu współpracy leśno-samorządowej na terenie RDLP w Lublinie. W samym powiecie biłgorajskim Lasy Państwowe przeznaczą na modernizację dróg ponad 17 mln złotych. Oprócz Nadleśnictwa Biłgoraj wsparcie otrzymają także Nadleśnictwa Józefów, Janów Lubelski oraz Zwierzyniec.