AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

PATRIOTYCZNY SIERPIEŃ W NADLEŚNICTWIE KRASNYSTAW

Już po raz trzeci w malowniczej scenerii krasnostawskich wąwozów, przy drewnianej kapliczce w lesie, pomiędzy Kraśniczynem, a Skierbieszowem odbyła się uroczystość pod nazwą Patriotyczny Sierpień.

Miejsce historyczne i wyjątkowe gdyż to właśnie tutaj w latach okupacji ukrywał się ksiądz prof. Stefan Wyszyński przebywając w zakładzie dla ociemniałych kobiet w Żułowie. Zastępował też w parafii w Surchowie aresztowanego księdza Mariana Markiewicza. Był kapelanem AK pseudonim „Radwan”. Wspierał powstańców Warszawy posługując w szpitaliku w Laskach - tak wspominali podczas uroczystości jej organizatorzy w osobach poseł na Sejm RP Teresy Hałas, nadleśniczego Nadleśnictwa Krasnystaw Waldemara Czajki oraz radnego powiatu krasnostawskiego Marka Nieściora.

Wydarzenie rozpoczęło się od polowej mszy świętej, którą uświetniła swoim występem Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego z Rzeszowa. Oprócz parlamentarzystów, samorządowców i licznie zgromadzonych leśników w inicjatywie uczestniczyli także harcerze, członkowie jednostki Strzeleckiej 2011 im. Cichociemnych w Krasnymstawie oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Na zakończenie przygotowano poczęstunek dla wszystkich zgromadzonych gości.

Drewniana kapliczka w lesie „Baraniec” wybudowana została w 2010 roku dla uczczenia pamięci późniejszego prymasa Polski. Prawdopodobnie właśnie w tym miejscu wspierał, modlił się i udzielał sakramentów świętych partyzantom AK Rejonu Skierbieszów. Kapliczka powstała dzięki inicjatywie Fundacji Dom Trzeciego Tysiąclecia z Zamościa oraz Nadleśnictwu Krasnystaw.