AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Ostatnie pożegnanie prof. Jana Szyszko

Tłumy towarzyszyły w ostatniej drodze śp. prof. Jana Szyszko, w tym ponad stuosobowa delegacja lubelskich leśników z dyrektorem RDLP w Lublinie, dr inż. Markiem Kamolą.

Uroczystości pogrzebowe byłego ministra środowiska i profesora nauk leśnych odbyły się 16 października w warszawskiej Starej Miłośnie. Uczestniczyli w nich m.in. najwyżsi rangą przedstawiciele władz z państwowych – prezydent RP Andrzej Duda, prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu RP, ministrowie i parlamentarzyści, hierarchowie kościoła katolickiego w tym Dyrektor Radia Maryja Ojciec Tadeusz Rydzyk, reprezentanci świata nauki oraz bliscy i znajomi zmarłego. Wśród tłumnie przybyłych uczestników uroczystości nie mogło zabraknąć leśników z całej Polski, w tym wszystkich dyrektorów regionalnych dyrekcji LP, na czele z dyrektorem generalnym LP, dr inż. Andrzejem Koniecznym.
Zawsze byłeś czytelny i niezłomnie broniłeś wartości, które były dla Ciebie i Polski najważniejsze. (…) Uważałeś, że mamy w Polsce odpowiedni system ochrony przyrody oparty o polskie leśnictwo, łowiectwo i tradycyjne rolnictwo ­– podkreślił dyrektor generalny, zwracając uwagę na fakt, że profesor zawsze traktował swoją pracę jak służbę ojczyźnie.

Przed rozpoczęciem ceremonii prezydent Duda wręczył żonie śp. Profesora przyznany pośmiertnie Krzyż Komandorski z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie zostało przyznane za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej.
Naukowiec i polityk, ale przede wszystkim dobry i życzliwy człowiek, pasjonat przyrody, którego darzyłem wielką sympatią i szacunkiem – podkreślił prezydent Duda. –Zaprosił mnie do siebie do Tuczna, pojechałem tam z żoną i córką, przez lata byłem harcerzem, wiele czasu spędziłem w lesie, ale nikt nigdy nie opowiedział mi tyle o leśnictwie co profesor Szyszko przez te dwa dni – dodał.

Odchodzisz pełen poświęcenia, jako jeden z najlepszych lekarzy naszej przyrody, a więc lasów i wszystkich mieszkańców – mówił biskup senior diecezji drohiczyńskiej ks. Antoni Pacyfik Dydycz w homilii wygłoszonej podczas mszy pogrzebowej, której przewodniczył metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Wszystkie osoby, które w swoich wystąpieniach wspominały postać śp. prof. Szyszko podkreślały jego zasługi dla nauk przyrodniczych i ochrony środowiska, przywiązanie do wartości i ojczyzny oraz ogromną wiedzę, którą zawsze chętnie dzielił się z innymi. Ich uwadze nie umknęło także zaangażowanie profesora w obronę statusu organizacyjnego Lasów Państwowych i stanie na straży tradycyjnego modelu leśnictwa.

Lubelscy leśnicy wyrażając wdzięczność śp. profesorowi za wytężoną walkę o to by lasy były wspólnym dobrem naszego narodu, dziękując za wszystkie dokonania realizowane z pożytkiem dla polskiego leśnictwa oraz trwałą spuściznę, z której będą mogły czerpać kolejne pokolenia braci leśnej.

Prof. Jan Szyszko zmarł 9 października, w wieku 75 lat. Został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Wesołej.

Więcej informacji o uroczystościach pogrzebowych oraz sylwetce śp. prof. Jana Szyszko można znaleźć w tekście na stronie DGLP.