AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Ojczyzna wezwała ich do boju

79 lat temu rozpoczął się najtragiczniejszy konflikt w dziejach ludzkości.

1 września 1939 roku, o świcie, wojska niemieckie zaatakowały Polskę. Uczyniły to z zaskoczenia, bez wypowiadania wojny. O godz. 4.45 pancernik Schleswig-Holstein oddał pierwsze strzały w kierunku polskiej placówki wojskowej na Westerplatte. W tym samym czasie trwało bombardowanie Wielunia i Tczewa. 17 września, bez wcześniejszego wypowiadania traktatów o nieagresji na wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej wkroczyła Armia Czerwona. Taki był początek najtragiczniejszego konfliktu w dziejach świata.

Największy i najbardziej krwawy konflikt zbrojny w historii pochłonął miliony ofiar. III Rzesza i ZSRR prowadziły wobec naszej ojczyzny politykę eksterminacji, organizując masowe wysiedlenia i deportacje oraz wykonując na naszych rodakach zbrodnie ludobójstwa. Według szacunków IPN podczas II wojny światowej zginęło ponad 6 mln polskich obywateli. Polska straciła największy odsetek ludności spośród wszystkich państw europejskich.

Osamotnieni Polacy, pozbawieni wsparcia ze strony innych krajów, chwycili za broń. Wśród walczących znalazło się tysiące leśników, którzy z należytym honorem wykonywali swój obowiązek wobec ojczyzny, angażując się w działania wojenne na wszystkich frontach II wojny światowej. Wielu z nich zapłaciło najwyższą cenę ponosząc śmierć w działaniach wojennych, w bitwach i potyczkach partyzanckich,  hitlerowskich i sowieckich obozach śmierci czy poprzez strzał w tył głowy z rąk stalinowskich zbrodniarzy w Katyniu. W tym szczególnym dniu pamiętamy o wszystkich przedstawicielach braci leśnej, którzy stanęli do niepodległościowego zrywu nie ustępując wrogowi nawet w obliczu śmierci.

CZEŚĆ I CHWAŁA LEŚNYM BOHATEROM!