AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

O obliczach ekologii, ku pamięci prof. Jana Szyszko

Dużym zainteresowaniem cieszyło się sympozjum „Oblicza ekologii”, które odbyło się w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Wśród kilkuset osób uczestniczących w wydarzeniu liczną grupę stanowili lubelscy leśnicy.

Cykl konferencji „Oblicza…” dotyczący różnych dziedzin życia społecznego zdążył na stałe wpisać się w kalendarz wydarzeń organizowanych w murach toruńskiej uczelni. Tegoroczne spotkanie było poświęcone postaci śp. prof. Jana Szyszko – byłego ministra środowiska, posła na Sejm RP i naukowca zasłużonego dla nauk przyrodniczych i ochrony środowiska.

Konferencję poprzedziła msza święta w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, której przewodniczył i homilię wygłosił metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź. Po jej zakończeniu, na terenie WSKSiM nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej śp. prof. Szyszko połączone z nazwaniem jego imieniem jednej z sal akademickich oraz posadzenie dębu „Jan”.

Poza najbliższą rodziną prof. Jana Szyszko, w gronie tłumnie przybyłych gości, którzy chcieli oddać cześć niespodziewanie zmarłemu byłemu ministrowi środowiska znaleźli się m.in. reprezentanci władz rządowych, parlamentarzyści, hierarchowie kościoła katolickiego, przedstawiciele świata nauki, organizacji pozarządowych, myśliwi i rolnicy. Nie mogło zabraknąć również rzeszy leśników na czele z dyrektorem generalnym LP, dr inż. Andrzejem Koniecznym. RDLP w Lublinie reprezentowali dyrektor, dr inż. Marek Kamola, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej dr inż. Mirosław Waniewski wraz z wieloma nadleśniczymi oraz kilkudziesięciu pracowników nadleśnictw.

W programie sympozjum przewidziano kilkanaście prelekcji, których tematyka nawiązywała do szeroko pojętej ekologii i oraz dotyczyła wielu obszarów badawczych, jakimi w swojej pracy zajmował się śp. profesor Szyszko. Słowo wstępne wygłosił o. dr Tadeusz Rydzyk (CSsR), rektor i założyciel WSKSiM. W gronie prelegentów był m.in. obecny minister środowiska, Michał Woś. W swoim wystąpieniu zatytułowanym „Człowiek a ekologia” przywołał postać zmarłego Jana Szyszko, odnosząc się m.in. do jego zasług i spuścizny, jaką pozostawił potomnym.

Mogliśmy zauważyć na filmach i przygotowanych reportażach, jak wielkim człowiekiem był śp. prof. Jan Szyszko, jaką wiedzę miał, ile dobrego zrobił dla polskiej nauki, ile dobrego zrobił dla polskiej przyrody, ile dobrego jego obeznanie w świecie i kontakty międzynarodowe przyniosły Polsce. Teraz mi przyjdzie kontynuować to jego wielkie dzieło – zaznaczył minister. (całe wystąpienie ministra można zobaczyć tutaj)

Natomiast o teraźniejszości, przyszłości i zagrożeniach, na które są narażone Lasy Państwowe, opowiedział dyrektor Andrzej Konieczny, akcentując także tematykę bliską naukowej działalności byłego ministra środowiska. Dyrektor Konieczny wiele miejsca poświęcił również wyzwaniom, z którymi każdego dnia mierzą się polscy leśnicy.

–Prowadzimy gospodarkę leśną i nie możemy w żaden sposób maskować innymi działaniami tego, co robimy. Samo pojęcie gospodarka zawiera w sobie działanie rozsądne i celowe, po to żeby uzyskać efekt. (…) Łączymy tradycję i nowoczesność w Lasach Państwowych, ale przede wszystkim pracujemy służebnie – zaznaczył. (całe wystąpienie dyrektora generalnego)

Sympozjum zakończył panel dyskusyjny. Głównymi organizatorami wydarzenia była Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Instytut „Pamięć i tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Według zgodnych opinii uczestników sympozjum było ważnym i owocnym forum kształtującym zdrowe kierunki rozwoju polskiej gospodarki, ekologii a w tych kontekstach również polskiego leśnictwa.