AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Nowi mieszkańcy lubelskich lasów

Nadleśnictwa Biłgoraj i Janów Lubelski wsiedliły na swój teren pierwsze ptaki w ramach realizowanego projektu „Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej”.

Nie są to ostatni nowi przedstawiciele tego gatunku, którzy mają na stałe zadomowić się na terenie lubelskiej dyrekcji LP. Projekt zakłada, że do końca 2021 roku leśnicy z Biłgoraja i Janowa Lubelskiego wsiedlą jeszcze kilkadziesiąt młodych osobników pochodzących z Ośrodka Hodowli Głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk. O szczegółach tego przedsięwzięcia pisaliśmy nie tak dawno w tekście „Głuszec w lubelskich leśnych ostępach ma się dobrze”.

Zanim kuraki trafią do swego naturalnego środowiska bytowania będą przebywały w wolierach adaptacyjnych – specjalnie przygotowanych miejscach tworzonych z myślą o zapewnieniu głuszcom jak najbardziej optymalnych warunków, zbliżonych do biotopu w którym przyjdzie im funkcjonować w przyszłości. Dopiero po kilku tygodniach aklimatyzacji ptaki zostaną wypuszczone na wolność.

Wykonaliśmy kolejny krok w kierunku aktywnej ochrony krajowej populacji tego cennego gatunku. Mamy nadzieję, że proces oswajania się z nowym otoczeniem będzie przebiegał prawidłowo i w niedalekiej przyszłości młode głuszce staną się stałymi lokatorami lasów Puszczy Solskiej zwiększając szanse na naturalny wzrost ich liczebności na Lubelszczyźnie – mówi dyrektor RDLP w Lublinie, dr inż. Marek Kamola.

Więcej informacji o nowych lokatorach naszych lasów znajdziemy na stronie internetowej Nadleśnictwa Janów Lubelski.